آزمونهای شنوایی

قیمت سمعک

آزمونهای شنوایی کلینیک سمعک اشراق:

 

1- آزمونهای پایه شنوایی

 الف) PTA )pure Tone Audiometry)   شنوایی سنجی با استفاده از تون خالص

این آزمون جهت تعیین آستانه شنوایی (کمترین شدت تون خالصی که یک فرد می تواند بشنود) با استفاده از سیگنالهای

صوتی با فرکانس خالص کاربرد دارد و بصورت subjective  یا ذهنی می باشد.یعنی نیاز به همکاری و پاسخگویی بیمار است. هر مشکلی که در گوش خارجی و یا میانی و عصب شنوایی وجود داشته باشد بعلت تاثیر گذاری بر روی آستانه شنوایی مشخص می شود و میتوان اقدامات توانبخشی و درمانی را برای بیمار با توجه به این آزمون انجام داد مدت زمان آزمون بین 20-15 دقیقه می باشد.

 

ب)SRT    (speech reception threshold)

(آستانه دریافت گفتار)

SDS : (speech discrimination score)

(امتیاز درک گفتار)

در آزمون SRT آستانه شنوایی فرد با استفاده از کلمات دو سیلابی مورد ارزیابی قرار می گیرد و کمترین شدتی که یک فرد کلمه ای را می شنود و آنرا تکرار می کند بعنوان آستانه شنوایی گفتار درنظر گرفته می شود که معمولا با آزمایش PTA مطابقت دارد

آزمون SDS  درصد درک گفتاری فرد را نشان می دهد در این آزمایش 30 تا 40 دسی بل بالاتر از آستانه شنوایی 25 کلمه تک سیلابی برای فرد خوانده می شود و فرد باید آنرا تکرار کند هر کلمه 4 امتیاز محسوب می شود

در افراد کم شنوا هرچه درصد درک گفتار بیشتر باشد احتمال سودمندی فرد از سمعک بیشتر خواهد بود. معمولا هرچه افت شنوایی حسی عصبی بیشتر باشد درصد درک گفتاری پایین تر است و در افراد با شنوایی طبیعی یا افت انتقالی درصد درک گفتاری صد در صد می باشد. در آزمونهای گفتاری نیاز به همکاری و پاسخدهی فرد است. مدت زمان آنجام این آزمون بین 5-10 دقیقه می باشد.

 

ج) تیمپانومتری (Tympanometry)

(رفلکس اکوستیک)

این آزمون بصورت objective می باشد یعنی نیاز به همکاری فرد ندارد و برای بررسی سلامت گوش میانی و پرده گوش کاربرد دارد یکی از بیشترین کاربردهای آن در اطفال است چون اختلال گوش میانی در این طیف سنی شیوع بیشتری دارد از نتایج این آزمون برای تعیین فشار گوش میانی و تشخیص اختلالات مربوطه جهت درمانهای دارویی استفاده می شود

مدت زمان این آزمون بین 1 تا 5 دقیقه می باشد.

 

2-آزمونهای پیشرفته شنوایی:

 

(الکتروفیزیولوژی شنوایی)

الف) ECOG  (الکتروکوکلئوگرافی)

این آزمون کاربرهای بالینی مختلفی دارد اما مهمترین مورد آن تشخیص و ارزیابی بیماری منییر و هیدروپس آندرلنفاتیک و ایجاد راهبردهای درمانی برای این بیماری میباشد.

کاربردهای دیگر آن شامل تقویت موج (I) در ABR  اندازه گیری و پایش عملکرد حلزون و عصب شنوایی در حین جراحی و تشخیص اختلالات نوروپایی شنوایی می باشد.معمولا بیمارانی که برای انجام این آزمایش مراجعه می کنند مبتلا به سرگیجه های شدیدی همراه با تهوع می باشند. مدت زمان انجام این آزمون 45 دقیقه تا 1/5 ساعت می باشد.

 

ب) ABR  )Auditory Brain Stem Respons )

(پاسخ های شنوایی ساقه مغز)

در شرلیط بالینی از ABR برای تخمین آستانه شنوایی و بررسی ضایعات احتمالی در طول عصب شنوایی و راههای شنوایی ساقه مغز استفاده می شود این آزمون بصورت objective می باشد یعنی نیاز به پاسخدهی بیمار نیست و معمولا در افرادی انجام می شود که  در تست شنوایی پایه (PTA,SRT,SDS) توانایی پاسخدهی نداشته اند ماننداطفال،نوزادان،کودکان سخت آزمون و افراد کم توان ذهنی.

بیشترین کاربرد این آزمون در تخمین آستنانه شنوایی اطفال نوزادان است که در آزمون OAE (غربالگری) رد شده اند.

مشکل ترین بخش انجام این آزمون خواباندن کودک با استفاده از داروهای خواب آور است که باید تحت نظر دستور متخصص اطفال صورت گیرد مدت زمان انجام این آزمون  بین 30 دقیقه تا یک ساعت است.

 

ج) OAE (Oto Acoustic Emission)

این آزمون صرفا یک آزمون غربالگری می باشد که نشان می دهد که آیا نوزاد دچار افت شنوایی هست یا خیر. این آزمون جهت بررسی سلامت سیستم حلزونی است اما اختلالات گوش میانی و خارجی نیز می تواند به نتایج این آزمون اثر گذار باشد معمولا هر نوزاد در بدو تولد بوسیله این آزمون مورد غربالگری قرار می گیرد،نتایج این آزمون بصورت رد یا (Fail) یا قبول (Pass) است.

در صورت رد شدن نوزاد در آزمون OAE جهت بررسی بیشتر برای انجام آزمون ABR و تخمین دقیق تر آستانه شنوایی ارجاع داده می شود. این آزمایش معمولا در خواب انجام می شود و مدت زمان آن کوتاه است به همین دلیل راحت تر می باشد.

این آزمون در سه مرحله بدو تولد،سه ماهگی و شش ماهگی انجام می گردد و در هر مرحله در صورت رد شدن برای انجام ABR ارجاع داده می شود.

 

آیا مایل هستید مشاوران ما با شما تماس بگیرند ؟

اینجا اقدام نمایید

لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

جهت اطلاع از آخرین اخبار شرکت ، در خبر نامه ما عضو شوید