سمعک نامرئی

سمعک نامرئی چیست

سمعک نامرئی سمعکی است که در عمق مجرای گوش بین خم اول و دوم مجرای گوش کار گذاشته می شود و معمولاً دارای تکنولوژی بالایی هستند که بعد از قالب  گیری عمیق از داخل مجرای گوش به صورت سفارشی ساخته شده و برای بیمار تجویز و تنظیم می شود بطوریکه در گوش بیمار صفحه سمعک به سختی دیده می شود و دارای Pin یا نخ بسیار ظریفی است که بیمار می تواند توسط پین سمعک را از گوش دربیاورد.

اولین شرکت سازنده سمعک گوش نامرئی شرکت استارکی بوده که سمعک Sound lens را روانه بازار کرد و بعد از آن کل شرکت های دیگری هم محصولاتی به این شکل برای افراد کم شنوا ارائه کردند که نام های متفاوتی دارند (IIC، Nano، Sound lens و ...) وجه مشترک آنها این است که در عمق مجرای گوش کار گذاشته می شوند و نامرئی هستند اما رقابت بین شرکت ها بیشتر بر سر تکنولوژی وایرلس و بی سیم بودن آنهاست.

چون از لحاظ فنی ساخت سمعک های نامرئی وایرلس بسیار مشکل می باشد زمانیکه از سخت افزار بلوتوث در این سمعک ها استفاده شود اندازه این سمعک ها بزرگتر می شود و دیگر جنبه نامرئی بودن آن رعایت نمی شود یک یا دو شرکت توانسته اند تکنولوژی های بی سیم در سمعک های نامرئی را ارائه کنند اما ساخت این سمعک ها تحت شرایط خاصی انجام می شود.

بیشتر شرکت ها فعلاً به دنبال راه حل هایی می گردند که بتوانند سمعک گوش نامرئی وایرلس را به بازار عرضه کنند که هنوز به موفقیت کاملی در این زمینه نرسیده اند. به طور کلی نامرئی بودن سمعک در برخی از افراد حس اعتماد به نفس بیشتری را ایجاد کرده و انگیزه آنها را در استفاده از سمعک در تعاملات اجتماعی افزایش می دهد .

 

چرا سمعک نامرئی را انتخاب می کنیم؟

- هیچ کس نمی تواند این سمعک ها را مشاهده کند و غیرقابل دید می باشد و این باعث می شود انگیزه و اعتماد به نفس فرد در استفاده از سمعک بالا برود.

- با توجه به نزدیکی سمعک به پرده گوش و همچنین امر تقویت کنندگی لاله گوش به صورت طبیعی، صدا بهتر و با وضوح بیشتری به گوش بیمار می رسد و درک صدا در بیمار را افزایش می دهد و باعث افزایش رضایتمندی کاربر می شود.

- با توجه به این که سمعک در عمق مجرای گوش کار گذاشته می شود بین میکروفون سمعک و موبایل فاصله می افتد و احتمال فیدبک و سوت سمعک کاهش می یابد و بیمار در هنگام استفاده از تلفن، صداها را با کیفیت بالاتری می شنود. و سر و صدای اضافه در سمعک به طور محسوسی کاهش می یابد.

- با توجه به کوچک بودن و سبکی سمعک، احساس خوشایند و راحتی و آسایش برای بیمار ایجاد می کند.

 

تصویر زیر تفاوت سمعک نسبتا نامرئی و کاملا نامرئی در گوش بیمار تجویز شده در سمعک اشراق

 

سمعک های نامرئی برای چه افرادی مناسب نیستند؟

- افراد مسن که توانایی بینایی کم دارند و لرزش دست دارند به دلیل این که این سمعک ها بسیار کوچک می باشند و تمییز کردن و تعویض باطری آنها نیاز به دقت زیادی دارند برای این افراد مناسب نمی باشد. 

- افرادی که افت شنوایی شدید و عمیق دارند.

- به دلیل کوچک بودن این سمعک ها، قدرت آنها نیز کم می باشد و برای کم شنوایی ملایم و متوسط می باشد.

- افرادی که افت شنوایی در فرکانس های بالا دارند و فرکانس های پایین آنها در حد نرمال می باشد که استفاده از سمعک های نامرئی در این افراد باعث احساس پری گوش و پیچش صدا در سر می شود که باعث احساس ناخوشایندی در بیمار می شود.

- افرادی که حجم مجرای گوش آنها کم می باشد.در بعضی از افراد حجم گوش آنها آن قدر کم می شود که صفحه باطری سمعک، و سمعک را نمی توان در عمق مجرای گوش کار گذاشت.

- افرادی که پارگی پرده گوش و عفونت گوش دارند. تجویز سمعک داخل گوش در این افراد، مناسب نمی باشد به دلیل این که عفونت گوش، و ترشحات چرکی باعث خراب شدن زودهنگام سمعک می شود و تهویه هوا در مجرای گوش را مختل کرده و باعث افزایش ترشحات در گوش می شود.

- افرادی که سنشان زیر 12 سال می باشد. (کودکان)در این افراد به علت تحرک و تعریق زیاد، احتمال خراب شدن و گم شدن سمعک بیشتر می شود. همچنین در دوران رشد کودک نیاز به تعویض پیاپی پوسته سمعک می باشد که باعث دردسر برای والدین می شود.

- افرادی که گوش آنها چرب بوده و دائماً در حال تولید سرومن می باشد.وجود جرم گوش زیاد و باعث کاهش عمر سمعک و قطعی پیاپی سمعک می شود و کیفیت صدا برای بیمار را نیز کاهش می دهد.

در بخش سمعک و انواع آن می توانید با دیگر انواع سمعک و کاربرد های آن ها آشنا شوید.

 

آیا هزینه این سمعک ها نسبت به سمعک های دیگر بیشتر است؟

باید گفت خیر بیشتر نیست. اگر بیماری کاندید استفاده از سمعک نامرئی شود و برای او مناسب باشد اما انتخاب بیمار سمعک رشته گوش از همان تکنولوژی باشد قیمت آنها با هم تفاوتی ندارد. مثلاً قیمت سمعک Siya سمعک نامرئی داخل گوش با سمعک Siya پشت گوش یکسان می باشد.

گارانتی و مصرف باطری این سمعک ها چگونه است؟

معمولاً گارانتی این سمعک ها 2ساله می باشد و دارای خدمات پس از فروش 5ساله می باشند. همچنین به دلیل این که از باطری شماره 10 در این سمعک ها استفاده می شود هر 5 تا 7 روز نیاز به تعویض باطری دارند.

چه کارهایی انجام دهیم عمر سمعک ما بیشتر شود؟

  • تمیز کردن روزانه و چک کردن سمعک
  • استفاده از رطوبت گیرها
  • تمیز کردن گوش توسط متخصص
  • سرویس دوره ای سمعک
  • به موقع عوض کردن واکس گارد یا محافظ جرم سمعک

 

آیا این سمعک ها را می توان از گوش به راحتی خارج کرد؟

باید گفت با توجه سبکی و سفارشی بودن این سمعک ها در ساخت، با استفاده از Pin که بر روی سمعک تعبیه شده به راحتی از داخل گوش توسط بیمار برداشته می شود.

قیمت سمعک نامرئی چقدر است؟

با توجه به این که تکنولوژی قیمت سمعک نامرئی بالا می باشد قیمت آنها بین 3 تا 14 میلیون تومان می باشد.

انواع سمعک نامرئی

در ادامه بررسی انواع سمعک نامرئی در برندهای مختلف می پردازیم.

سمعک نامرئی زیمنس

- سمعک Insio Nx IIC

این سمعک نامرئی زیمنس سمعک نامرئی داخل گوش بوده هوشمند وایرلس مناسب برای کم شنوایی ملایم تا متوسط روبه شدید، بسیار کوچک، باطری شماره 10، دارای سه سطح تکنولوژی Nx (3,5,7) دارای مدیریت نویز، و وزوز گوش، دارای مدارات ضد فیدبک قوی، دارای صدای فوق العاده و شفاف، بستگی به تکنولوژی آن قیمت سمعک نامرئی زیمنس بین 5 تا 12 میلیون می باشد.

Insio-siemense - سمعک نامرئی


- سمعک Silk زیمنس

سمعک زیمنس silk داخل گوشی و از پیش ساخته شده بسیار ریز و هوشمند وایرلس، مناسب برای افت شنوایی ملایم تا متوسط با پوشش های سیلیکونی مناسب با گوش بیمار، دارای بلوتوث و وایرلس بوده و قابلیت وصل شدن به وسایل صوتی و تصویری را دارا می باشد. این سمعک در سه سطح تکنولوژی Nx (3,5,7) با قیمت بین 5 تا 12 میلیون موجود می باشد.

Silk-nx-زیمنس

سمعک نامرئی اتیکن

- سمعک Opn IIC

جزء کوچکترین و پیشرفته ترین سمعک های اتیکن بوده هوشمند با صدای شفاف که بنا به ادعای شرکت در گوش %80 از بیماران با حجم های مختلف، کاملاً نامرئی می باشد. به خاطر کوچک شدن این سمعک ها سیستم وایرلس و بلوتوث از ساختمان این سمعک ها حذف شده است و صفحه باطری در عمق مجرای گوش و مشکی رنگ کار گذاشته می شود که به وسیله یک Pin کوچک توسط بیمار از گوش خارج می-شود. این سمعک ها در سطوح مختلف تکنولوژی دارای قیمت های متفاوت بین 6 تا 17 میلیون می باشد.


- سمعک Siya
از نوع سمعک نامرئی هوشمند بوده و در دو سطح تکنولوژی با پلتفرم (Velox) که پردازش صدا را به صورت سریع انجام داده و کیفیت عالی از صدا را به صورت شفاف ارائه می کند. این سمعک در دو سطح تکنولوژی (1,2) موجود بوده که دارای 48 کانال فرکانسی مدارات پیشرفته ضدنویز، قابلیت تطبیق سریع با محیط های شنوایی متفاوت، بسیار ریز با قیمت مناسب با توجه به تکنولوژی بالای آن. برای آشنایی بیشتر با سمعک های برند اتیکن می توانید بخش سمعک اتیکن را مطالعه کنید.

Siya-oticon-iic


سمعک های نامرئی ریساند

سمعک linx2، linx 3D
بسیار کوچک، دارای تکنولوژی همزمان دو گوش، برنامه اتوماتیک تلفن، دارای سیستم تغییر صدا در محیط های مختلف، هوشمند، دارای برنامه پوشش دهنده وزوز گوش، میکروفون های جهت دار اتوماتیک، مدارات کاهش نویز و حذف نویز باد، که با توجه به تکنولوژی بالای آن در سطح قیمتی خوبی قرار دارد.

Linx-3D-resound - سمعک نامریی

سمعک های نامرئی برنافون

سمعک Zerena IIC
از جدیدترین و پیشرفته ترین سمعک های برنافون بوده که به صورت کاملاً نامرئی می توان آن را تجویز نمود. این سمعک از نوع هوشمند مناسب برای کم شنوایی ملایم تا متوسط روبه شدید دارای تکنولوژی Channel Free، و با توجه تکنولوژی آن دارای قیمت مناسب می باشد.

 

سمعک نامرئی فوناک 

سمعک Lyric

این سمعک ها برای اولین بار در سال 2012 توسط شرکت فوناک به بازار عرضه شده و بسته به مجرای گوش بیمار کاملاً نامرئی می باشد. این سمعک در سایزهای مختلف با توجه به اندازه گیری حجم گوش بیمار توسط ادیولوژیست در نزدیکی پرده گوش بیمار کار گذاشته می شود و بیمار می تواند تمام فعالیت های روزانه را با سمعک انجام دهد.

معمولاً تا 4 ماه بدون این که از مجرای گوش بیرون آورده شود به صورت مستمر مورد استفاده بیمار قرار می گیرد و پس از آن توسط ادیولوژیست از گوش بیمار خارج می شود و سرویس و تعویض باطری انجام می گیرد و دوباره در مجرای گوش کار گذاشته می شود.

در گوش هایی که حجم مجرای آن کم است یا پرده گوش پاره است و یا گوش جرم زیاد تولید می کند این سمعک مناسب نمی باشد. شما می توانید هنگام ورزش خواب، تلفن و ...) به راحتی از این سمعک استفاده نمایید. این سمعک مناسب برای کم شنوایی ملایم تا متوسط می باشد و دارای سیستم مدیریت وزوز گوش برای بیمار است. این سمعک ها دارای صدای واضح و شفاف بوده و استفاده از آن راحت می باشد.

Lyric-phonak سمعک نامرئی

- سمعک VitroB Titanium

محصول دیگر نامرئی شرکت سمعک فوناک بوده که پوسته آن از جنس فلز نازک و مخصوص تیتانیوم، که باعث می شود اندازه سمعک کوچکتر شده و دوام و مقاومت آن افزایش یابد. این سمعک مناسب برای کم-شنوایی ملایم تا متوسط بوده و در دو سطح فناوری belong (70,90)، هوشمند، دارای کالیبراسیون دقیق در تقویت واقعی لاله گوش و با باطری شماره 10 سازگار می باشد.

Vitrob-titanium

- Phonaknano Venture

از جدیدترین سمعک نامرئی فوناک بوده که بسیار کوچک با تکنولوژی بالا و از نوع سفارشی که در عمق مجرای گوش، تجویز می گردد. این سمعک در چهار فناوری Venture(30,50,7,90)، دارای صدای با کیفیت و شفاف و برنامه های اتوماتیک هوشمند، مقاوم و بادوام، مناسب برای کم شنوایی ملایم تا متوسط شدید می باشد.

Nano-venture-phonak - سمعک نامرئی

 

سمعک نامرئی یونیترونسمعک Insera IIC

این سمعک از نوع هوشمند، بسیار کوچک، مناسب برای کم شنوایی ملایم تا متوسط دارای تکنولوژی بالا، مصرف باطری پایین، دارای پلتفرم Tempus، صدای واضح و شفاف، در شش سطح تکنولوژی (Pro، 900، 800، 700، 600، 500)، دارای مدارات ضد فیدبک فوق العاده قوی، و مدارات مدیریت وزوز و نویز با قیمت مناسب، بین 4 تا 10 میلیون موجود می باشد.

Insera-unitron

 

سمعک های نامرئی ویدکس- سمعک Menu IIC

این سمعک از نوع هوشمند بوده، با کیفیت و بادوام، بسیار ریز، و دارای مصرف باطری پایینی می باشد. این سمعک در سه سطح تکنولوژی (M_3  ،M_5  ،M_10 ) موجود بوده دارای قیمت مناسب و پایین، و دارای مدارات ضدفیدبک قوی، مناسب برای کم شنوایی ملایم تا متوسط می باشد. قیمت سمعک های نامرئی و دیگر انواع سمعک را می توانید در بخش قیمت سمعک مشاهده کنید.

Menu-widex - سمعک نامرئی


سمعک نامرئی رکستون

- سمعک Stelling & 8C IIC

این سمعک رکستون از نوع هوشمند با پلتفرم پیشرفته My Core و پردازش صدای قوی 48 کاناله، با کیفیت صدای عالی، بسیار کوچک و کاملاً نامرئی، مناسب برای کم شنوایی ملایم تا متوسط، دارای باطری شماره 10، و میکروفون های پیشرفته برای افزایش درک گفتار، با توجه به سطح بالای تکنولوژی آن دارای قیمت مناسبی می باشد.

Sterlling-rexton

سمعک اشراق آماده تجویز و انواع سمعک های نامرئی برای افراد کم شنوا با تکنولوژی روز دنیا می باشد. جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر با شماره 09198375085، 77482976 تماس بگیرید.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر
user_name
ahmad ۱۹ آبان ۱۳۹۹
وقتتون بخیر. سمعک نامرئی رو تمام سنین میتونن استفاده کنن یا بازه سنی خاصی داره؟
user
سمعک اشراق ۱۹ آبان ۱۳۹۹
سلام. تجویز سمعک های نامرئی بستگی نوع  و میزان کم شنوایی داره که بعد از معاینه مشخص میشه و برای عموم گروه های سنی قابل استفاده هستش.