سمعک هوشمند

آنچه می خوانید 

-سمعک هوشمند

-تعاریف سمعک هوشمند

-چرا سمعک هوشمند ؟

-آیا سمعک هوشمند برای تمامی افراد با کم شنواییهای مختلف مناسب است ؟

-ویژگی های یک سمعک هوشمند

-روند هوشمند شدن سمعکها

-آینده سمعکهای هوشمند

-آیا این سمعکها دارای قیمت بالایی می باشند ؟ حدودا قیمت این سمعکها چقدر است ؟

-انواع سمعکهای هوشمند از نظر تکنولوژی

-اندازه سمعکها و ارتباط آن با هوشمندی

-معرفی جدیدترین و هوشمند ترین سمعکها

 

سمعک هوشمند

بسیاری از افراد کم‌شنوا و وابستگان آن‌ها سوال می‌کنند که سمعک هوشمند چیست چه فرقی با سمعک‌های معمولی و دیجیتال دارد – آیا سمعک هوشمند برای بیمارها مفید است؟ سمعک هوشمند چه مزایایی دارد و چه می‌کند؟ قیمت این سمعک‌ها چه‌قدر است؟ و ... در متن ذیل می‌خواهیم به این سوال‌ها پاسخ دهیم.

سمعک هوشمند
تعاریف سمعک هوشمند

سمعک هوشمند سمعکی است که با تکنولوژی روز و پیشرفته دارای مدارات مختلف با عملکرد اختصاصی جهت شناسایی محیط‌های مختلف شنوایی و واکنش اتوماتیک به این محیط‌ها در جهت بهتر شدن عملکرد شنوایی کاربر و درک بهتر صدا با توجه به تغییرات مداوم محیط شنوایی. این سمعک‌ها با امواج بی‌سیم و بلوتوث قابلیت وصل شدن به موبایل و وسایل صوتی تصویری هوشمند را دارا بوده و باعث آسایش و راحتی هرچه بیش‌تر کاربر می‌شود. برای آگاهی از انواع دیگر سمعک و کاربرد های آنان به بخش انواع سمعک مراجعه کنید.

سمعک هوشمند
تعریف دوم از سمعک هوشمند

سمعکی است با عملکرد خودکار و اتوماتیک با استفاده از میکروفون‌های پیشرفته و پردازش پیشرفته صدا، باعث افزایش درک گفتار در محیط‌های مختلف شنوایی شده و با اتصال مستقیم و بی‌سیم به وسایل هوشمند (تلفن- تلویزیون، گوشی و ...) باعث کم شدن اعوجاج و نویز محیط شده و در نتیجه بالا رفتن کیفیت و شفافیت صدا و افزایش درک صدا برای کاربر می‌شود.


تعریف سوم از سمعک هوشمند

سمعکی است قابل برنامه ریزی و تنظیم که با استفاده از تنظیمات توسط متخصص شنوایی و با دارا بودن مدارات پیشرفته با شناخت محیط‌های مختلف شنوایی (رستوران، ماشین و خانه و ...) بهترین تقویت صدای هدف را برای کاربر انجام داده و باعث می‌شود صدای مورد نظر کاربر با کیفیت بیش‌تری به گوش برسد و افزایش درک شنوایی را ایجاد کرده و ارتباطات روزمره را آسان می‌کند و باعث کاهش خستگی بیمار و تلاش شنیداری می‌شود.

تعریف چهارم از سمعک هوشمند

سمعکی است پیشرفته با تقویت غیر خطی صداها باعث افزایش صداهای پایین و نرم و کاهش صداهای بلند شده و هم‌چنین با استفاده از پردازش دیجیتال و کامپیوتری صدا و استفاده از میکروفون‌ها و مدارات پیشرفته و قابل تنظیم باعث کاهش صداهای ناخواسته و افزایش صداهای هدف می‌شود.

تعریف کلی از سمعک هوشمند

سمعک دیجیتال پیشرفته که باعث افزایش صداهای مورد نظر کاربر و کاهش صداهای غیر ضروری (نویز) محیط می‌شود.

نقاط مشترک این تعاریف

-    تقویت گفتار و کاهش نویز
-    مدارات پیشرفته و اتوماتیک
-    شناسایی محیط‌های مختلف شنوایی و سازگاری با آن‌ها
-    قابل برنامه ریزی و تنظیم


چرا سمعک هوشمند؟

هر فردی که دچار کم‌شنوایی حسی عصبی می‌شود به علت آسیب دیدن سلول‌های مویی داخلی و خارجی حلزون، درک صدا در حضور نویز و سر و صدا سخت و مشکل می‌شود به دلیل این‌که عملکرد تفکیکی شنوایی (جدا کردن صدا از نویز) مختل می‌شود بنابراین سمعک‌های هوشمند به این افراد کمک می‌کند که با کاهش نویز محیط و تقویت سیگنال‌های گفتاری درک بهتری از صدا داشته باشد. هم‌چنین اکثر این سمعک‌ها با داشتن بلوتوث و سیستم بی‌سیم، قادر هستند که با وسایل دیگر هوشمند مثل موبایل، تلفن و... ارتباط برقرار کرده و صدا را مستقیم بدون اعوجاج به گوش فرد کم‌شنوا برساند و لذت هرچه بیش‌تر صدا را داشته باشد.


آیا سمعک هوشمند برای تمامی افراد با کم‌شنوایی‌های مختلف مناسب است؟

باید گفت بله. هر فردی با کم‌شنوایی، می‌تواند از این سمعک‌ها استفاده نماید البته این نکته را باید گفت که افرادی که قبلاً سمعک دیجیتال و یا آنالوگ داشته‌اند به علت عادت کردن مغز به تقویت خطی صداها، پذیرش و تطبیق با سمعک‌های جدید برای این افراد مشکل و سخت می‌باشد.

ویژگی‎‌های یک سمعک هوشمند

-    هدف دار بودن تقویت صدا و هوشمندی
-    قابلیت تطبیق و سازگاری با محیط‌های مختلف شنیداری مثل رستوران و ...
-    قابلیت اتصال به گوشی‌ها و وسایل هوشمند
-    خودکار بودن و عدم نیاز به تنظیمات دستی توسط کاربر
-    کنترل از راه دور توسط کاربر با استفاده از موبایل و ...
-    کنترل کننده نویز و صداهای اضافی

روند هوشمند شدن سمعک‌ها

اولین قدم تقویت غیر خطی صداها که امکان بهتر کردن و تقویت مناسب صداهای نرم و پایین و صداهای بلند را به‌طور متناسب فراهم می‌کند.
دومین قدم پردازش دیجیتال سیگنال که باعث افزایش انعطاف‌پذیری سمعک‌ها و قابلیت برنامه ریزی بیش‌تر برای این سمعک‌ها می‌شود.
سومین مرحله آمدن تکنولوژی بی‌سیم و بلوتوث و ارتباط سمعک‌ها با همدیگر و با وسایل هوشمند دیگر می‌باشد.
جدیدترین قدم و مرحله یادگیری ماشینی در سمعک‌ها است که با استفاده الگوها و الگوریتم‌های داده شده از محیط‌های مختلف و تفسیر این الگوها از خود واکنش نشان می‌دهند و مناسب‌ترین تقویت را از خود نشان می‌دهد.

 

سمعکهای هوشمند

آینده سمعک‌های هوشمند

آینده سمعک‌های هوشمند به کارگیری یادگیری ماشینی (Machine learning) و شخصی سازی (به کار گرفتن امواج وایرلس و اینترنت برای وصل شدن به وسایل هوشمند) می‌باشد. در یادگیری ماشینی، با یادگیری از عادات و اهداف شنوایی کاربرد در موقعیت‌های خاص گوش دادن در محیط‎‌های پر سر و صدا به این افراد کمک می‌کند که به این اهداف و ترجیحات شنوایی دست پیدا کنند یعنی آن‌چه که فرد می‌خواهد در این محیط‌ها بشنود با تغییر تنظیم سمعک (براساس داده‌ها و الگوهای محیط) در اختیار کاربر قرار می‌دهد. کاربران سمعک با توانایی یادگیری دستگاه‌ها از بهبود شنوایی و ارتباط در شرایط دشوار گوش دادن خبر می‌دهند. یادگیری ماشینی راه آینده است و به شما کمک می‌کند تا بهتر بشنوید و شاید بهتر زندگی کنید.

آیا این سمعک‌ها دارای قیمت بالایی می‌باشند؟ حدود قیمت این سمعک‌ها چه‌قدر است؟

با توجه به تکنولوژی خوب و پیشرفته و مدارات زیادی که در آن‌ها به کار رفته و با وجود سیستم‌های وایرلس (بلوتوث) در آن‌ها، قیمت آن‌ها مناسب می‌باشد. سمعک‌های هوشمند معمولی تا پیشرفته وایرلس، بین 2 میلیون تا 18 میلیون می‌باشد. برای اطلاع دقیق از قیمت سمعک های زیمنس و دیگر برند ها می توانید به صفحه قیمت سمعک مراجعه کنید.

انواع سمعک‌های هوشمند از نظر تکنولوژی

سمعک‌های هوشمند اولیه یا پایه
سمعک‌های پیشرفته و پیشرفته وایرلس
سمعک‌های ممتاز وایرلس

سمعک‌های هوشمند اولیه:
این سمعک‌ها معمولاً از نوع دیجیتال پیشرفته و دارای کانال‌ها و باندهای فرکانسی و پردازشی محدود و سرعت پردازشی متوسط و معمولاً وایرلس نمی‌باشد این سمعک‌ها تا حدی می‌توانند صدای محیط را کنترل کرده و دارای مدارات ضد فیدبک و کنترل نویز اولیه می‌باشد. تنظیمات بر روی این سمعک‌ها تا حدی محدود می‌باشد.


سمعک‌های هوشمند پیشرفته
این سمعک‌ها معمولاً وایرلس بوده و دارای کانال‌های و باندهای فرکانسی گسترده‌تری بوده و سرعت پردازش آن‌ها در حد خوبی می‌باشد. پلتفرم‌های پردازشی در این سمعک‌ها نسبتاً جدید بوده و دارای مدارات ضد فیدبک و کنترل نویز قوی می‌باشند. معمولاً تکنولوژی‌های میکروفون‌های هوشمند و مدیریت وزوز و کنترل نویز بار در این سمعک‌ها به کار رفته است.

سمعک‌های هوشمند ممتاز وایرلس
این سمعک‌ها وایرلس بوده و دارای سیستم‌های ارتباطی خیلی قوی با وسایل هوشمند و گوشی‌های موبایل (اندروئید و IOS) می‌باشند این سمعک‌ها دارای کانال‌ها و باندهای فرکانسی و پردازشی بالایی می‌باشند و از پلتفرم‌های پردازشی خیلی سریع و جدیدترین آن‌ها برخوردار می‌باشند این گروه از سمعک‌ها دارای میکروفون‌های هوشمند چند کاناله، مدارات ضد فیدبک خیلی قوی مدیریت وزوز گوش پیشرفته، و استفاده از تکنولوژی جدید یادگیری ماشینی (Machin learning)، این سمعک‌ها دائماً در حال به روز شدن و مطابق با پیشرفت‌های هوش مصنوعی، می‌باشند.

اندازه سمعک‌ها و ارتباط آن با هوشمندی

برخلاف تصور عموم، ارتباط مستقیم بین اندازه سمعک‌ها و هوشمندی سمعک وجود ندارد. یعنی سمعک هوشمند پیشرفته ممکن است پشت گوشی باشد یا Ric و یا داخل گوشی و نامرئی. پس یک سمعک پشت گوشی بزرگ ممکن است هوشمند وایرلس پیشرفته و ممتاز باشد و در مقابل یک سمعک نامرئی ممکن است آنالوگ و معمولی باشد. پس تکنولوژی بالا یا پایین سمعک‌ها، ارتباطی با اندازه آن‌ها ندارد.

معرفی جدیدترین و هوشمندترین سمعک‌ها

سمعک هوشمند اتیکن
شرکت اتیکن

سمعک opns
هوشمند وایرلس، قابل شارژ، قابلیت وصل شدن به اینترنت و وسایل هوشمند، دارای مدارات ضد فیدبک قوی، از نوع Ric، تجزیه درک صدای 360˚، دارای مدارات ضد فیدبک خیلی قوی، و ایجاد شنوایی طبیعی در شرایط پر سر و صدا.

 

سمعک هوشمند برنافن
شرکت برنافن 

سمعک Zerena
دارای فن‌آوری‌های خارق‌العاده در درک گفتار، تجربه لذت‌بخش از درک صدای موسیقی با این سمعک، کاهش تلاش شنیداری، دارای طیف گوناگون و سبک‌های مختلف، داخل گوشی و پشت گوشی، و Ric، هوشمند وایرلس، با قابلیت اتصال سریع و آسان با وسایل صوتی و تصویری هوشمند.

 

شرکت زیمنس (سیگنیا)

سمعک‌های با پلتفرم x (Pur, Motion, Insio, …)
این سمعک‌ها در انواع داخل گوشی و پشت گوشی و Ric، قابل شارژ، هوشمند وایرلس با قابلیت‌های جدید در درک گفتار در محیط‌های شلوغ، درک بهتر صداها هنگام قدم زدن و دویدن، درک و شنیدن چند صدا با هم به صورت هم‌زمان در مکان‌هایی که نیاز به درک چند صدایی و لذت بردن از آن می‌باشد (هنگامی که در رستوران در حال مکالمه هستین و می‌خواهید از موسیقی نیز لذت ببرید) این سمعک‌ها دارای تکنولوژی‌های قوی هوشمند وایرلس، و میکروفون‌های هوشمند، می‌باشند این سمعک‌ها دارای تکنولوژی Motion sensor، و your sound می‌باشند. برای آشنایی بیشتر با سمعک های این برند و مزایای آن می توانید به بخش سمعک زیمنس مراجعه کنید.

 

 

سمعک فوناک
شرکت فوناک

سمعک‌های با پلتفرم Marvel (Audeo, Bolero, Naida)
این سمعک فوناک دارای صدای شفاف و واضح و کیفیت صدای استثنایی، درک بهتر گفتار هدف در صداها و نویزهای مختلف، کاهش تلاش شنیداری در نتیجه کاهش خستگی کاربر، ارتباط راحت با تلفن و وسایل هوشمند صوتی و تصویری با برنامه‌های اختصاصی فوناک، در سبک‌های مختلف داخل گوشی و پشت گوشی و قابل شارژ...

 

سمعک هوشمند ویدکس
شرکت ویدکس

سمعک Evoke
به گفته‌های شرکت ویدکس، شاید اولین سمعک کاملاً هوشمند، با تکنولوژی یادگیری ماشینی و Sound sense، دارای تغییرات سریع و اتوماتیک هم‌زمان با تغییرات محیط صوتی، قابلیت تطبیق و سازگار با آن‌چه شما می‌خواهید بشنوید این سمعک‌ها در محیط‌های مختلف ترجیحات شنوایی شما یاد می‌گیرد و آن را در محیط‌های مشابه برای شما به اجرا در می‌آورد. این سمعک تفاوت بین موسیقی کلاسیک و سنتی را یاد گرفته و با توجه به نوع موسیقی تقویت اختصاصی را برای کاربر انجام می‌دهد و این که در محیط‌های ساکت نوع تقویت، با محیط‌های شلوغ بستگی به اهداف کاربر می‌باشد که چه صدایی را نیاز دارد بشنود و سمعک تقویت را در این راستا انجام می‌دهد. این سمعک‌ها به گونه‌ای خود را با محیط‌های شنوایی وفق می‌دهند که سریعاً از حافظه خود برای تطبیق با آن محیط استفاده کرده و صداهای لازم و ضروری برای کاربر را به‌طور طبیعی تقویت می‌کند.

 

سمعک هوشمند رکستون
شرکت رکستون

سمعک رکستون با پلتفرم My core (Steller- Stelling- Mosaic)
این سمعک‌ها با طراحی زیبا و فوق العاده دارای صدای شفاف و واضح، با سرعت پردازش بسیار قوی، دارای امواج اتصال بسیار قوی با وسایل هوشمند و گوشی‌های همراه، و دارای پردازش دو گوشی خیلی قوی، مدارات ضد فیدبک قوی همراه با تکنولوژی‌های پیشرفته درک گفتار و دارای برنامه‌های اتوماتیک قوی در محیط‌های شنیداری مختلف

کلینیک سمعک اشراق آماده مشاوره و دادن اطلاعات به روز در مورد سمعک‌های جدید هوشمند به شما کم‌شنوایان عزیز می‌باشد.
تماس با ما: 77482976- 09198375085

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر
user_name
elham t ۱۹ آبان ۱۳۹۹
سلام. پدرم کم شنوایی شدید دارن. میتونن از سمعک های هوشمند استفاده کنن؟
user
سمعک اشراق ۱۹ آبان ۱۳۹۹
سلام دوست عزیز. سمعک های هوشمند برای بیماران با کم شنوایی مختلف مناسب هستش. بعد از مراجعه به کلینیک و معاینه، سمعک هوشمند مناسب براشون تجویز میشه.
user_name
سامان ۱۹ آبان ۱۳۹۹
سلام. میخواستم بدونم سمعک های هوشمند رو باید به صورت مرتب تنظیم کرد؟ تنظیماتشون به چه صورت هستش؟
user
سمعک اشراق ۱۹ آبان ۱۳۹۹
سلام دوست عزیز. سمعک های هوشمند نیازی به تنظیم مرتب توسط کاربر ندارند و این تنظیمات به وسیله پزشک متخصص داخل کلینیک انجام میشه.