سرگیجه وضعیتی خوش خیم به (BPPV)
۱۴ فروردین ۱۳۹۸ سرگیجه وضعیتی خوش خیم به (BPPV)

سرگیجه وضعیتی خوش خیم به (BPPV)


Benign Paroxysmal Positional vertigo
یکی از شایعترین اختلالات سیستم وستیبولار سرگیجه وضعیتی خوش خیم می‌باشد که در آن فرد احساس می‌کند محیط می‌چرخد یا این که خود مریض احساس چرخش می‌کند معمولا BPPV در اثر تغییرات در موقعیت سر به وجود می‌آید مثلا زمانی که سرخود را بالا یا پایین حرکت می‌دهیم و یا هنگامی که دراز می‌کشیم و یا از حالت خوابیدن به نشسته تغییر وضعیت می‌دهیم و ... مشکلاتی از BPPV ممکن است گریبانگیر ما شود از جمله این مشکلات عدم تعادل زمین خوردن و اسیبهای ناشی از آن می‌باشد.

علت BPPV چیست؟
در گوش داخلی و بر روی حلزون گوش اندامهای تعادلی ظریفی وجود دارد که شامل سه مجرای نیم دایره اوتریکول و ساکول می‌باشد.

مجاری نیم دایره عمود بر هم می‌باشد. درون مجاری نیم دایره مایع سلولهای حساسه است. این سلولها نسبت به حرکت سر از خود واکنش می‌دهند. حرکات بالا و پایین عمودی سر اندامهای اتولیتی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در تحقیقاتی که صورت گرفته اختلال در اوتریکول و جدا شدن اتولیتها و حرکت سمت مجرای نیم دایره خلفی و تحریک آن بر اثر جاذبه باعث این نوع سرگیجه می‌شود.

علائم سرگیجه وضعیتی خوش خیم:
1 – سرگیجه 2- احساس چرخش 3- احساس عدم تعادل 4 تهوع و استفراغ

این علائم ممکن است به صورت موقت باشد و یا دوباره عود کند معمولا مدت زمان این علائم 1 دقیقه می‌باشد.

با بروز علائم زیر همراه با سرگیجه باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

این علائم ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی و خطرناک نباشد. این علائم عبارتند از:

    سردرد و تب
    احساس کم شنوایی
    ضعف در بینایی و دور بینی
    ضعف در دست و پا
    احساس مور مور شدن
    مشکلات در تکلم
    زمین خوردن و اشکال در راه رفتن
    از بین رفتن هوشیاری

معمولا BPPV در همه سنین ممکن است بروز کند اما در سنین بالای 50 سال رایج تر می‌باشد. همچنین بر مبنای تحقیقات صورت گرفته در زنان نسبت به مردان شیوع بیشتری دارد. ضربات به سر التهاب اندامهای تعادلی گوش داخلی و خوابیدن طولانی به صورت طااق باز بروز این بیماری را افزایش می‌دهد.

تشخیص BPPV
شرح حال و معاینه و انجام تست هالپایک و VNG و انجام MRI

درمان
در بهبود این بیماری معمولا دارو نقش چندانی ندارد موثرترین راه درمان مانورهای درمانی و توانبخشی است که توسط کارشناس شنوایی شناسی انجام می‌شود. در این مانورها با قرار دادن بیمار در وضعیتهای مختلف و تغییر در وضعیت سر اتولیتها یا ذرات کریستال شناور در مایع مجاری نمی دایره به محل جذب خود بروند و در نتیجه بیماری رفع شود.

 

نظرات کاربران
ارسال نظر