قالب سمعک چیست
۰۴ شهریور ۱۴۰۰

قالب‌ سمعک جزء ضروری برای استفاده از سمعک‌های پشت گوش می‌باشند.

سمعک‌های پشت گوش از طریق رابطی به نام قالب به گوش شما وصل می‌شود و صدای تقویت شده را از سمعک به گوش‌های شما هدایت می‌کند. شکل و اندازه این قالب‌ها باید به گونه‌ای طراحی شود که به راحتی داخل لاله گوش قرار بگیرد و استفاده از آن برای کاربر ساد و راحت باشد. قالب‌ها بر روی کیفیت صدا اثرگذار می‌باشند پس انتخاب سمعک و قالب باید بر اساس شکل و نوع کم شنوایی مددجو باشد و باید به گونه‌ای طراحی شود که منتاسب با نوع تقویت سمعک و شرایط کم شنوایی مددجو باشد. هدف اصلی قالب‌ها انتقال صدا به داخل مجرای گوش بوده و هدف دیگر آن کمک به نگهداشتن و عدم جا به جایی سمعک در پشت لاله گوش کاربر می‌باشد.

قالب از طریق لاله به سمعک پشت گوش وصل می‌گردد. طول مناسب لوله قطر آن برای ما بسیار مهم می‌باشد.

 • اگر طول لوله کوتاه باشد باعث فشار بر روی سمعک شده و سمعک را به سمت جلوی لاله گوش شما می‌کشاند و کاربر احساس ناخوشایندی از سمعک بر روی لاله گوش و محل اتصال سمعک لوله خواهد داشت.
 • اگر طول لوله قالب بلند باشد باعث می‌شود سمعک بر روی لاله گوش جا به جا شود و احتمال افتادن سمعک از روی لاله زیاد می‌شود.

قطر لوله قالب سمعک بر اساس ساخت قالب و میزان کم شنوایی انتخاب می‌شود. هر چقدر کم شنوایی بیشتر باشد قالب بزرگتر و قطر آن لوله نیز بزرگتر در نظر گرفته می‌شود. پس انتخاب قالب و لوله مناسب با شرایط کم شنوایی مددجو، در ابعاد رضایت در کاربر سمعک بسیار مهم و اساسی می‌باشد.

 

قالب گوش چه اجزائی دارد؟

قالب گوش قطعه پلاستیک مانندی است (سخت یا نرم) که بعد از قالب‌گیری از گوش از روی قالب اولیه ساخته می‌شود و دارای قسمت‌های زیر می‌باشد:

 • مجرای هدایت کننده هوا که لوله قالب درون این مجرا قرار می‌گیرد دو صدا را به داخل گوش هدایت می‌کند.
 • مجرای تهویه هوا که در کنار مجرای هدایت کننده صدا قرار دارد که علاوه بر برقرای ارتباط بین فضای داخل مجرای گوش و بیرون، اثر تونل یا پیچش صدا در سر را کاهش می‌دهد.
 • لوله قالب که رابط بین قالب و سمعک بوده و انواع آن با قطرهای متفاوت موجود می‌باشد.

 

قالب‌گیری از گوش

بعد از این که نوع سمعک ‌شما انتخاب شد (پشت گوش یا داخل گوش) متخصص شنوایی از گوش شما قالب می‌گیرد این مرحله اگر درست و استاندارد انجام شود احتمال اینکه تجویز سمعک با موفقیت همراه باشد بسیار بیشتر می‌شود. پس اولین مرحله در تجویز سمعک قالب‌گیری خوب و اندازه دقیق از گوش می‌باشد. قالب‌گیری شامل 2 مرحله اصلی است:

 • معاینه گوش: در این مرحله با استفاده از اتوسکوپ متخصص شنوایی گوش شما را معاینه می‌کند و اگر گوش شما جرم داشته باشد یا عفونت کرده باشد برای درمان شما را به متخصص ENT (گوش و حلق و بینی) معرفی می‌کند. بعد از درمان و پس از معاینه مجدد اگر مشکل خاصی نباشد قالب‌گیری از گوش را آغاز می‌کنیم.
 • مرحله دوم ریختن مواد قالب‌گیری با استفاده از سرنگ قالب‌گیری در داخل مجرا می‌باشد. ابتدا متخصص شنوایی ابر نرم را در داخل مجرا و نزدیک پرده گوش قرار می‌دهد تا مواد قالب‌گیری به پرده گوش آسیب نزند پس او آن سرنگ قالب‌گیری را در داخل مجرا کرده و مواد قالب‌گیری به طور کامل داخل مجرا صدفه لاله گوش قرار داده می‌شود و مجرا کاملاً با مواد بسته و پر می‌گردد. مدت زمان سفت شدن قالب 5 تا 10 دقیقه می‌باشد. در حین قالب‌گیری فک خود را تکان دهید و دهان خود را چند بار باز وبسته کنید تا مواد قالب‌گیری تمام زوایای مجرا و صدفه گوش را پُر کند. در حین قالب‌گیری استرس و اضطراب نداشته باشید متخصصین شنوایی قالب‌گیری را انجام می‌دهند و در کارشان تبحر دارند و با رعایت شرایط بهداشتی و استاندارد و حفظ سلامتی، قالب‌گیری را انجام می‌دهند

 

ساخت قالب اصلی از قالب اولیه

بعد ازین که قالب‌گیری انجام شد قالب اولیه برای ساخت قالب اصلی به لابراتور ساخت قالب فرستاده می‌شود. متخصص شنوایی با توجه به مشکل و نوع کم شنوایی؛ نوع قالب، جنس و اندازه آن را تعیین می‌کند.

به طور کلی از نظر جنس دو نوع قالب داریم:

 • قالب سخت

از مواد فتوپلاستیک و از روی قالب اولیه و با استفاده از اشعه ماوراء‌بنفش ساخته می‌شود و تمیز نگه‌داشتن آن راحت و آسان بوده و تطبیق و فیتینگ آن در گوش راحت‌تر نسبت به قالب‌های نرم می‌باشد.

 • قالب نرم

از سیلیکون ساخته شده و نرم می‌باشد. این نوع قالب برای افراد دارای شنوایی‌های شدید و عمیق و کودکان که تحرک زیادی دارند مناسب‌تر می‌باشد.

 

قرار دادن و بیرون آوردن قالب از گوش

قالب را با زاویه به سمت داخل وارد مجرای گوش کنید و هنگام قرار دادن، لاله گوش را سمت بالا و عقب بکشید تا کانال گوش شما بازتر شود و قالب به راحتی وارد گوش شود. در بعضی از افراد هنگام قرار دادن قالب، باید مقداری با دست قالب را جا به جا کنید تا در گوش قرار گیرد و در بعضی به راحتی در گوش قرار می‌گیرد هنگام برداشتن قالب سمعک را خاموش کید سپس به آرامی قالب را از گوش خارح نمایید.

 

تمیز کردن قالب سمعک

دو هفته یکبار قالب گوش خود را از طریق دستور العمل زیر نظافت کنید:

 •  لوله قالب را از هدک سمعک (قلاب مانند) جدا کنید.
 •  قالب و لوله را در داخل یک کاسه که از آب و صابون (شامپو بچه) پرشده قرار می‌دهید. بعد از 10 دقیقه آن را خارج کرده و زیر آب شست‌وشو می‌هید. دقت کنید آب داخل کاسه گرم باشد.
 •  قالب گوش را با یک پارچه نرم خشک کنید.
 •  شب هنگام خوابیدن قالب را در کنار یک ماده جذب رطوبت و با دستمال خشک قرار دهید به صورتیکه انتهای قالب رو به پایین باشد تا رطوبت و آب در طول شد از آن خارج شود.
 •  هرگز از اشیاء نوک تیز و یا خلال دندان برای تمیز کردن قالب‌ها استفاده نکنید.

 

 

 

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر