محافظت از شنوایی
۲۹ فروردین ۱۴۰۰

آنچه می خوانید

- محافظت از شنوایی

- استاندارد صدا

- نکاتی در مورد محافظت از شنوایی

زمان مطالعه: 3 الی 4 دقیقه

 

محافظت از شنوایی

 

نکته اصلی در محافظت از شنوایی این است که بدانیم استاندارد صدا (شدت صدا و مدت زمانی که در روز طول می کشد در معرض آن باشیم) چقدر است. اکثر موارد کم شنوایی که منجر به استفاده از سمعک می شود ناشی از صداهای بلند و نویز، بر اثر آسیب دیدن سلول های مویی گوش می باشد، که این آسیب معمولا برگشت ناپذیر و دائمی است. هر چه شدت صدایی که به اجبار (کار و شغل) و یا تفریح و سرگرمی (کنسرت های موسیقی) در معرض آن قرار می گیریم بیشتر باشد، مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن باید کمتر شود تا به شنوایی ما آسیب نرسد و یا اینکه از وسایل محافظت شنوایی در برابر این صدا ها استفاده نماییم. فقط به این دلیل که این صدا آزار دهنده نیست دلیل درستی برای قرار گرفتن در معرض آن به صورت طولانی مدت نمی باشد، بلکه باید استاندارد های زمانی را نیز رعایت کنیم. مشاغل پر سر و صدا مانند کار در کارخانه ها، جاده سازی و... قبلا شایع ترین علت مشکل شنوایی در افراد بوده است اما با تشدید رعایت قوانین ایمنی و بهداشت و استفاده از محافظ های شنوایی، ناشنوایی ناشی از سر و صدا و نویز بسیار کم تر شده است. مهم ترین مشکلی که امروزه با آن رو به رو هستیم وجود پخش کننده های موسیقی با صدای بسیار بلند که در مراسم های ترحیم یا تفریح و سرگرمی (کنسرت های موسیقی) و... از آن استفاده می شود، می باشد که باعث بالا رفتن در صد وجود وزوز و کم شنوایی مخصوصا در افراد جوان شده است. برای قرار گرفتن در معرض صدا در طول روز استاندارد هایی تعریف شده که ابتدا به بررسی انرژی صدا های مختلف که ممکن است با آن مواجه شویم می پردازیم.
مکالمه عادی: 60 تا 65 دسی بل
خیابان شلوغ: 75 تا 85 دسی بل
ترافیک سنگین: 85 دسی بل
صدای لیفتراک: 90 دسی بل
استفاده از مته های دستی: 98 دسی بل
کامیون های سنگین: 95 تا 100 دسی بل
موتور: تا 100 دسی بل
صدای فیلم در بعضی از سینما ها: تا 100 دسی بل
صدا در دیسکو ها، مراسم ها و بوق ماشین: 110 دسی بل
اره برقی: 110 تا 120 دسی بل
آژیر اورژانس یا کنسرت های راک: 120 دسی بل

احتمال آسیب شنوایی برای شما بر اثر دو عامل بالا می رود:

1- میزان شدت صدا بر حسب دسی بل
2- مدت زمان قرار گیری در معرض این صدا ها

 

استاندارد صدا

 

استاندارد صدا

کارشناسان اتفاق نظر دارند که صدا های بالاتر از 80 تا 85 دسی بل می تواند باعث کاهش شنوایی شود. اگر از گوش دادن به موسیقی یا بعد از قرار گرفتن در معرض صدا های بلند در گوش خود احساس وزوز کردید و خستگی شنوایی در شما ایجاد شد، نشان دهنده این است که شما احتمالا دچار آسیب های اولیه و موقت شنوایی شده اید و هر چه سریع تر از این مکان ها دوری نمایید، چون ممکن است دچار آسیب شنوایی دائمی شوید. طبق نظر متخصصین ایمنی و بهداشت میزان زمان مجاز در برابر صداها با 85 دسی بل انرژی 8 ساعت است و اگر این میزان صدا به 90 دسی بل برسد شما نمیتوانید در این محیط 4 ساعت بمانید و اگر میزان صدا به 95 دسی بل برسد میزان زمان مجاز به 2 ساعت تقلیل می یابد و زمان بیشتر از آن احتمال آسیب شنوایی در شما زیاد می شود.
85 دسی بل: 8 ساعت
90 دسی بل: 4 ساعت
95 دسی بل: 2 ساعت
100 دسی بل: 1 ساعت
105 دسی بل: نیم ساعت

 

نکات محافظت از شنوایی

 

نکاتی در مورد محافظت از شنوایی

- اگر در معرض اصوات بلند هستید از محافظ های گوش استفاده کنید و هر چه سریع تر محل را ترک کنید. اگر محافظ ندارید هر 10 دقیقه به خودتان استراحت شنوایی بدهید.
- سعی کنید صدای موسیقی خود را کم کنید تا آنجا که مقداری صدا های پس زمینه را بشنوید. اگر در هنگام استفاده از هدفون افراد دیگر صدای آن را بشنوند، صدای موسیقی بلند است و به شنوایی شما آسیب می زند پس صدای آن را کم کنید.
- میزان صدای موسیقی را به اندازه کافی افزایش دهید تا بتوانید آن را به راحتی بشنوید، نه بیشتر.
- بیش از 60% از حداکثر میزان صدا به موسیقی گوش ندهید. بعضی از دستگاه ها تنظیماتی دارند که میتوانید برای کاهش خودکار صدا از آن استفاده کنید.
- هر بار بیش از یک ساعت از هدفون ها استفاده نکنید. هر ساعت 5 دقیقه استراحت شنوایی داشته باشید.
- اگر در محل کار هستید و سر و صدا بسیار بلند می باشد از کارفرمای خود بخواهید تغییراتی برای کاهش سر و صدای محیط انجام دهد و یا از محافظ های شنوایی استفاده کنید. پس از قرار گرفتن در معرض اصوات بلند، 18 ساعت به شنوایی خود استراحت دهید.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر
user_name
احسانی ۰۵ آذر ۱۳۹۹
با سلام من ۳۹ سالمه و اخیرا حس میکنم کلمات برام واضح نیستن. ممکنه دچار کم شنوایی شده باشم؟
user
سمعک اشراق ۰۵ آذر ۱۳۹۹
سلام دوست عزیز. برای نظر قطعی باید تشریف بیارید کلینیک تا معاینه بشید.
user_name
هما ۰۵ آذر ۱۳۹۹
ممنون از مقاله خوبتون.خیلی مفید بود
user
سمعک اشراق ۰۵ آذر ۱۳۹۹
سلام دوست عزیز. ممنون از توجه و نظر خوب شما.
user_name
فرزاد ۲۳ آذر ۱۳۹۹
ایا قرار گرفتن در محیط های پرسروصدا به گوش کودک اسیب میرسونه؟
user
سمعک اشراق ۲۳ آذر ۱۳۹۹
 اگر زمان طولانی در محیط های پر سر وصدا حضور داشته باشند می تواند موجب آسیب به گوش شود.