چرا سمعک های بدون نسخه پیشنهاد شد

چرا سمعک های بدون نسخه پیشنهاد شد
۰۹ تیر ۱۴۰۳

 

سمعک ­های OTC (over the counter) یعنی سمعک هایی که نیاز به تجویز و تنظیم ندارند و بدون نسخه فروخته می­شوند.

 

سمعک های otc

-برای بزرگسالان بالای 18 سال مناسب است.

-برای کم شنوایی ­های خفیف تا متوسط کارآیی دارد.

-در فروشگاه ­ها به صورت آنلاین و یا حضوری به مصرف کننده مستقیم داده می­شود.

-مسئولیت تنظیم، راه اندازی و نصب به عهده خریدار می­باشد.

-نیاز به معاینه پزشک و نسخه ندارد.

اگرچه لازم نیست ولی بعضی از مصرف­کننده ­ها می­توانند قبل از گرفتن سمعک نزد متخصص شنوایی سنجی رفته و آزمایشات شنوایی را انجام بدهند. مزیت کلیدی آن این است که می ­تواند بفهمد آیا با توجه به کاهش شنوایی این سمعک برای او مفید است یا خیر.

کم شنوایی برای همه یکسان نیست. با مراجعه به متخصصین شنوایی سنجی می­توانید سمعک مناسب خود را انتخاب کرده و در نحوه استفاده از این سمعک از او کمک بگیرید. سمعک­های otc نسبت به سمعک­ هایی که به صورت حرفه ­ای تجویز می­ شوند ارزان ­تر می­باشند. این ارزانی به خاطر پایین بودن تکنولوژی و عدم ارائه خدمات حرفه ­ای می­باشد. معمولا میانگین قیمت سمعک ­های otc بین 100 تا 600 دلار می­باشد.

 

آیا سمعک­ های otc (بدون نسخه) پیشنهاد میشود؟

 در سال 2015 میلادی سازمان غذا و داروی آمریکا، FDA در پاسخ به تقاضاهای زیاد مصرف کنندگان برای گرفتن سمعک­های مقرون به صرفه با قیمت پایین قوانین و مقرراتی را برای فروش این سمعک­ها قرار دارد. این قوانین شامل موارد ذیل می­شود:

-بلندی صدای این دستگاه ­ها باید چقدر باشد؟

-برچسب راهنمایی و کمک کننده در داخل و بیرون جعبه سمعک باید زده شود؟

-چه الزاماتی برای فروش این دستگاه ­ها باید وجود داشته باشد؟

 

مزیت داشتن سمعک ­های otc چیست؟

مطالعات نشان می­دهد که افراد به طور متوسط 7 تا 10 سال با سابقه کم­ شنوایی مراجعه می­ کنند. کم شنوایی درمان نشده میتواند خطر افسردگی، انزوای اجتماعی، زمین خوردن ، کاهش فرآیندهای فکری را افزایش می­دهد یکی از اهداف otc دسترسی سریع و به موقع به سمعک­ های ارزان قیمت می­باشد. پس یکی از مزایای سمعک­های otc در دسترس بودن و استفاده سریع ­تر از این سمعک ­ها می­باشد با این حال افرادی که غیر کم­ شنوایی مشکلات دیگری دارند مثلا (مشکلات حرکتی و یادگیری و...) یا به کم­ شنوایی خاصی مبتلا شده ­اند به دلیل نیازهای پزشکی پیچیده ­تر حتما باید به متخصصین شنوایی­ سنجی مراجعه کنند.

 

چه افرادی کاندیدای خوبی برای استفاده از سمعک های otc هستند؟

فقط برای بزرگسالان بالای 18سال و افرادی که دچار کم شنوایی خفیف تا متوسط دارند این سمعک ­ها مناسب می­باشد. افراد برای اطلاع از کم­ شنوایی خود و این که آیا کاندیدای خوبی برای این سمعک ­ها هستند به کلینیک شنوایی سنجی مراجعه کنند و تست شنوایی سنجی انجام دهند اگر شنوایی سنجی انجام نمی­ دهند با جواب دادن به سئوالات زیر می ­توانند از مقدار کم شنوایی خود آگاه شوند.

-آیا می­توانید در موقعیت­ های آرام و ساکت به راحتی بشنوید؟

-آیا چند موقعیت سخت شنیداری وجود دارد که می­خواهید از سمعک­ استفاده کنید و یا در تمام موقعیت ­ها نیاز دارید؟

-آیا افزایش صدای تلویزیون و یا تلفن فقط اندکی به شما کمک می­کند که بهتر بشنوید و بالابردن صدای تلویزیون آیا دیگران را آزار می­دهد یا خیر؟

با پاسخ دادن به این سوالات می­توان فهمید که آیا شما مشکل شنوایی در حد خفیف و متوسط دارید و یا مشکل شنوایی شما در حد متوسط به بالا می­باشد. اگر در تمام موقعیت ­ها مشکل دارید و صدای تلویزیون را بیش از حد بلند می­کنید که دیگران را آزار می­دهد کم شنوایی شما بیشتر از حد متوسط می­باشد حتماً باید به متخصص شنوایی سنجی مراجعه نمایید و از سمعک ­های تجویزی استفاده کنند. داخل جعبه­ های سمعک ­های otc دستورالعمل استفاده وجود دارد که چگونگی قراردادن سمعک­ ها بر روی گوش و کم و زیاد کردن سمعک، تمیزکردن سمعک و تغییر زیر و بمی صدا توضیح داده شده است که با آن می­توان کیفیت صدا را تغییر داد و سمعک را صورت دلخواه تنظیم کرد.

 

آیا کودکان می­توانند از سمعک­ های otc استفاده کنند؟

فقط برای افراد بالای 18 سال سمعک ­های otc مناسب می­باشد به دلیل ماهیت پزشکی کم شنوایی دوران کودکی و اهمیت ارائه دقیق صدا برای مغز در حال رشد کودکان و سمعک ­های otc برای کودکان مناسب نمی ­باشد. شنوایی شناسان به عنوان اعضای حیاتی تیم­ های مراقبت شنوایی در درمان کودکان مبتلا به کم شنوایی و پیگیری نتایج استفاده از سمعک در کودکان با معاینات دوره­ ایی مسئولیت بسیار مهمی در رشد و تکامل گفتار این کودکان دارند. اگر کودک مشکل شنوایی دارد حتما به متخصص شنوایی مراجعه نمایید.

 

آیا بیمه درمانی سمعک را پوشش می­دهد؟

پوشش سمعک­ های otc بین شرکت­ های متفاوت است. برخی از بیمارها فقط سمعک ­های تجویزی را پوشش می­ دهند بعضی از بیمه ­ها اگر شنوایی شناس سمعک­ های otc را تایید کنند مقداری از هزینه­ های سمعک را پوشش می­دهند. اما بعضی از بیمه ­ها به خاطر این که سمعک ­های otc بسیار جدید می ­باشند فعلا طرحی برای ارائه پوشش خدمات در مورد این سمعک ­ها ندارند.

 

هنگام انتخاب سمعک ­های otc باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

-آیا دوره آزمایش یا گزینه بازگشت دستگاه وجود دارد؟

-قیمت آن چند است آیا قیمت برای یک دستگاه است و یا برای یک جفت

-برای خرید سمعک ­های otc آیا از بیمه می­توانم استفاده کنم؟

-آیا سمعک­های otc دارای ضمانت نامه می­باشند؟

-اگر دستگاه از کار افتاد می­توانم آن را تعمیر کنم؟

-اگر سمعک داخل گوش جا نشد چه کار کنم؟

-آیا دستگاه ضد آب است؟

-آیا برای استفاده از سمعک به گوشی هوشمند نیاز دارم؟

-آیا برای تنظیم دستگاه اپلیکیشن روی آن نصب کنم؟

-با گوشی­ های اندروید و آیفون کار می­کند؟

-قابل شارژ است یا باطری خور؟

-آیا با بلوتوث سازگار است و هندزفری می­شود؟

-آیا پشتیبانی آنلاین و یا گزینه­های پشتیبانی خاصی دارد؟

 

کلام آخر

با توجه به این که سمعک یک پروتز کامل نمی­ باشد و اکثر اوقات مددجویان نیاز به خدمات و پشتیبانی و تنظیمات دوره ­ای دارند و تکنولوژی سمعک در کیفیت صدا بسیار موثر می­باشد باعث درک بهتر و احساس بهتر در مددجویان می­شود. سمعک اشراق سمعک ­های otc را به هیچ­ وجه پیشنهاد نمی­کند و طبق آمار 70 درصد از کاربران سمعک ­های otc از این مدل سمعک احساس رضایت ندارند.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر