کرونا و کم شنوایی
۱۵ آبان ۱۳۹۹

کرونا و کم شنوایی

 

آنچه می خوانید
- کرونا(کووید 19) و کم شنوایی
- کاهش شنوایی و وزوز به عنوان یک علامت اولیه ابتلا
- کاهش شنوایی و وزوز به عنوان عارضه ثانویه در مبتلایان
- کاهش شنوایی و وزوز به عنوان یک عارضه دارویی
- کرونا و زوزو
- توصیه مهم

 

کرونا و کم شنوایی


ابتلا بیماری کرونا ممکن است با عوارض طولانی مدت همراه باشد.
(در بعضی از مبتلایان). عوارض اولیه این بیماری به صورت سرفه یا تب، و سر درد و بی حالی و...(در بعضی از مبتلایان) و عوارض ثانویه و طولانی مدت آن که به صورت آسیب های قلبی، تنفسی، و یا عصبی ممکن است بروز کند. تحقیقات جدیدی در مورد ارتباط بین ابتلا به کرونا و ایجاد کم شنوایی و وزوز گوش در حال انجام است که مشخص می کند احتمال بروز کم شنوایی و وزوز و یا سرگیجه (دهلیزی) جز علایم اولیه هستند و یا جز عوارضی هستند که مدتی بعد از بیماری خود را نشان می دهند و یا جز عوارض دارویی درمان کرونا می باشد. ما می دانیم که ویروس های قدیمی تر مثل سارس و مرس، که اپیدمی آن محدود تر بوده عوارض و علائم کم شنوایی برای مبتلایان ایجاد نمی کردند، اما ویروس های دیگری مثل سرخک و سرخچه و یا مننژیت ممکن است باعث کم شنوایی شوند. تحقیقات در مورد اثر کرونا بر روی شنوایی تا به حال به این صورت بیان شده است.
-کاهش شنوایی به عنوان علائم اولیه ابتدا
-کاهش شنوایی به عنوان عارضه ثانویه ابتلا به کرونا
-کاهش شنوایی به عنوان عارضه دارویی و درمان کرونا

 

علائم اولیه کم شنوایی


کاهش شنوایی و وزوز به عنوان یک علامت اولیه ابتلا

بر اساس گزارش های منتشر شده از پرونده بیماران به نظر می رسد که کاهش شنوایی ناگهانی به ندرت جز علائم شروع ویروس کرونا باشد.
در یک گزارش از چند بیمار ایرانی که مبتلا به کرونا شده اند سرگیجه و کاهش شنوایی در این بیماران دیده شده است. همچنین از یک مرد مصری که هیچ گونه علامت کرونا نداشته، دچار کاهش شنوایی ناگهانی شده و بعد از آن تست کرونای او مثبت شده است. غیر از این چند تا گزارش هنوز گزارش های دیگر منتشر نشده است.

 

کاهش شنوایی و وزوز به عنوان عارضه ثانویه در مبتلایان

کاهش شنوایی به عنوان عارضه ثانویه بعد از ابتلا ممکن است شیوع بیشتری داشته باشد. یعنی کاهش شنوایی و وزوز به صورت عارضه بعد از مدتی خود را نشان دهد و بخشی از علائم اولیه آن نباشد. هر چند تا کنون تحقیقات زیادی در این زمینه منتشر شده است.
گزارش های کالبد شکافی از شناسایی ویروس کرونا در گوش میانی حکایت دارد و در یک گزارش موردی مردی آلمانی پس از ابتلا به کرونا دچار کم شنوایی عمیق شده است. شاید روشن ترین و بهترین تحقیق تا کنون نتایج یک نظرسنجی در انگلستان باشد که نشان می دهد، از هر 10 بیماری که دچار کرونا شده است یک نفر کاهش شنوایی یا وزوز را پس از 8 هفته گزارش کرده است اما این نظر سنجی معلوم نکرده که آیا کاهش شنوایی یا وزوز مربوط به عوارض جانبی بیماری است یا داروهای تجویز شده جهت درمان، تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم و ضروری است.

 

کاهش شنوایی عارضه دارویی کرونا

 

کلینیک سمعک اشراق با انجام تست های شنوایی سنجی با بروز ترین ابزار، افراد کم شنوا را در خرید انواع سمعک با مناسب ترین قیمت ها همراهی میکند.


کاهش شنوایی و وزوز به عنوان یک عارضه دارویی که برای درمان استفاده می شود.

برخی از داروهایی که برای درمان کرونا استفاده می شود ممکن است برای شنوایی انسان خطرناک باشد که به این داروها به اصطلاح سمیت گوش گفته می شود. که خطر کم شنوایی و سرگیجه و یا وزوز گوش را افزایش می دهد. از این دارو ها می توان به quinine ، cholorquine و hydroxycholorquine اشاره کرد. بررسی ها نشان می دهد این داروهای ضد ویروس دارای عوارض شناخته شده ای بر روی شنوایی انسان می باشد. هنوز نمی دانیم که ویروس کرونا تا چه میزان باعث کاهش شنوایی و وزوز یا مشکلات تعادل می شود.
با ادامه تحقیقات ممکن است در آینده به نتایج قابل قبولی در این مورد برسیم.

 

کرونا و وزوز گوش

 

کرونا و وزوز گوش

در حال حاضر شواهد کمی وجود دارد که بتواند ویروس کرونا و وزوز گوش را با هم ارتباط دهد. اما طبق نظر انجمن وزوز گوش آمریکا شرایط رفتاری قبل از ابتلا که وجود دارد مثل استرس و اقسردگی ناشی از قرنطینه و ترس از مبتلا شدن، باعث می شود افراد وزوز گوش را بیشتر احساس و تجربه کنند. طبق یک مطالعه گسترده در جامعه، افراد مبتلا به اختلالات اضطراب و افسرده تقریبا هفت برابر بیشتر دچار وزوز گوش مزمن و سنگین می شوند.
توصیه مهم: اگر احساس کم شنوایی ناگهانی و یا وزوز شدید گوش کردید سریعا به پزشک متخصص ENT مراجعه نمایید.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر
user_name
سید رضا ۰۹ آذر ۱۳۹۹
سلام. من یکی دو روز هستش احساس وزوز داخل گوش چپم دارم. از طرفی تازه تست کرونا دادم میشه راهنمایی کنید؟
user
سمعک اشراق ۰۹ آذر ۱۳۹۹
سلام دوست عزیز. مشکل شما ممکنه دلایل دیگه ای داشته باشه. برای بررسی دقیق تر به کلینیک مراجعه کنید.
user_name
عرشیا ۰۹ آذر ۱۳۹۹
خیلی مطالب مفیدی بود ممنون
user
سمعک اشراق ۰۹ آذر ۱۳۹۹
سلام دوست عزیز. ممنون از نظر خوب شما