سمعک فوناک
سمعک فوناک سمعک فوناک

سیستم­های پردازش فوناک

در حال حاضر چهار سیستم پردازشی فوناک که از سال 2013 به بازار عرضه شده، با پیشرفت تکنولوژی و گذشت زمان، این سیستم به روز شده و سرعت پردازشی آن بالاتر رفته است. به طور کلی این سیستم­ها در چهار سطح کیفی و قیمتی (90، 70، 50، 30) تقسیم بندی شده کرده به ترتیب، 8 کاناله، 12 کاناله، 16 و 20 کاناله می­باشند. هر چه عملکرد سمعک ارتقا پیدا می­کند صدا را کامل­تر و با شفافیت بیشتری به گوش می­رساند. این سیستم شامل Quest، Venture، belong، marvel، که به اختصار در مورد آن­ها توضیحاتی ارائه می­دهیم.

Quest

این سیستم در اواخر سال 2013، از طرف کمپانی فوناک ارائه شده و علاوه بر داشتن قابلیت­های تمام سمعک­های گذشته (مثل بیسیم و بلوتوث) برنامه جدیدی مبتنی بر پردازش دو گوشی ارائه کرده تا کاربران بتوانند در شرایط پر سر و صدا مکالمات را واضح­تر و با کیفیت عالی دریافت کنند. پردازش در این گروه سمعک­ها، نه فقط از طریق ارسال نشانه­های صوتی به سمعک مقابل، بلکه با انتقال و پردازش کل سیگنال هر سمعک به سمعک دیگر، برنامه­ ها و امکاناتی جدید فراهم آورند.

در این سیستم پردازشی که از سال 2015 به بازار عرضه شده، با افزایش سرعت پردازش، تغییراتی در الگوی برنامه­ های اتوماتیک محصولات داده شد تا انطباق و سازگاری بیشتری با تغییرات صوتی محیط پیدا کنند. در این سیستم برنامه اتوماتیک جدیدی به نام Autosense os پیاده شده که مصرف انرژی را تا 30 % کاهش دهد. یکی از شعارهای این سیستم (پردازش سریعتر به همراه کاهش مصرف انرژی) می­باشد.

Venture

سیستم Venture از هفت برنامه شنیداری استفاده می­نماید که این برنامه­ ها شامل

1 – 2 – مکالمه در ماشین

2 – 2- راحتی در مکان­های باز آوا یا اکودار

3 – 2 – موزیک و موسیقی

4 – 2 – مکالمه در حضور نویزهای بلند

5 – 2 – راحتی و اسایش در محیط نویزی

6 – 2 – مکالمه در حضور نویز

7 – 2 – گفتگو در محیط آرام

این تکنولوژی در چهار سطح عملکردی (30، 50، 70، 90) یا 8 کاناله، 12 کاناله، 16 و 20 کاناله با قیمت­های مختلف به بازار عرضه شده است.

Belong

جزء یکی از جدیدترین سیستم­های پردازشی فوناک بوده که علاوه بر افزایش سرعت پردازش نسبت به سیستم­های قبلی (Quest, Venture) سمعک­های قابل شارژ را تحت پوشش خود قرار داده است این سیستم پردازشی طوری طرحی شده که با سرعت و دقت بیشتری بر تغییرات صوتی محیط منطبق می­شود. در این نسل از سیستم پردازشی ارائه محصولاتی با باتری یون – لیتیومی و با قابلیت شارژ مجدد، و استفاده از برنامه کاملاً اتوماتیک و پیشرفت Autosense os که عملکرد و سمعک را خیلی بهبود می­بخشد و در چهار سطح کیفی (90، 70، 50، 30) به بازار عرضه شده است. سمعک­های با این سیستم پردازش دارای تکنولوژی دریافت بهتر صدا در فرکانس­های بالا (که در صدای صوت نقش اساسی دارد) بدون این که فرکانس­های پایین دستخوش تغییرات شود می­باشد. آن چه که شعار فوناک در این شکل پردازشی است. استفاده آسان، عملکرد شنوایی بالا، طراحی فوق العاده و جدید این سمعک­ها می­باشد.

4- سیستم پردازش marvel

جدیدترین سیستم پردازش فوناک جهت بهبود هر چه بیشتر کم شنوایی ارائه عملکرد شنوایی بالا بدون محدودیت، درک گفتاری بالا، کیفیت عالی در محیط های مختلف، می­باشند. در این پلتفرم از سیستم پردازشی Autosenseos 3 جدیدترین تکنولوژی فوناک که دارای عملکرد بالای اتوماتیک در وضعیت­های مختلف شنیداری است ، استفاده شده است از دیگر خصوصیات این سیستم پردازشی می­توان به موارد ذیل اشاره نمود.

کاهش تلاش شنیداری در محیط­های نویزی

دارای برنامه کاملاً اتوماتیک Autosenseos 3 با قدرت پردازشی خیلی بالا

دارای تکنولوژی binaural voice stream بر اساس شنوایی دو گوش و استفاده از دو سمعک در رساندن همزمان صداها با پهنای اصلی باند گفتار در جهت بالا بردن عملکرد شنوایی مغز

دارای بلوتوث و قابلیت اتصال به سیستم­های صوتی و تصویری و موبایل

دارای تکنولوژی Air stream برای وصل شدن راحت و با کیفیت تلویزیون

دارای تکنولوژی باطری ­های یون لیتیوم قابل شارژ

 

سمعک­های فوناک

گروه Quest

قیمت سمعک

 

1 – 1 Phonak Naida Q

این مدل سمعک از نوع پشت گوشی بوده و برای کم شنوایی­های شدید و عمیق مناسب می­باشد دارای تکنولوژی هوشمند وایرلس و دارای سیستم پردازشی Quest، در دو سطح قدرتی (SP, UP) (مافوق قوی و قوی) در چهار سطح کیفی – قیمتی (90، 70، 50، 30)به بازار عرضه شده است. این سمعک­ها دارای IP67، و امکاناتی نظیر Duo Phone (دریافت دوگوشی صدای تلفن)، حذف باد در محیط­های باز Zoom control و .... می­باشد.

 

قیمت سمعک

 

2 – 1 Phonak Audeo Q

به طور کلی سمعک­های Audeo از نوع پشت گوشی Ric بوده (رسیور داخل کانال) بسیار ظریف و کوچک بوده دارای طراحی فوق العاده و زیبا می­باشد. این مدل سمعک­ها برای کم شنوا­یی های ملایم تا شدید در سه مدل قدرتی و در چهار سطح کیفی عرضه می­شود این مدل سمعک دارای سیستم پردازشی Q، با قیمت مناسب طراحی فوق العاده زیبا و کوچک دارای رنگبندیهای مختلف و اندازه­های متفاوت در اختیار کاربران قرار می­گیرد.

2- گروه venture

قیمت سمعک

 

1 – 2 سمعک Bolero V

این مدل سمعک فقط از نوع پشت گوشی بوده و از جهت قدرت دارای سه مدل قدرتی (M, P, SP) بوده و برای کم شنواهایی متوسط تا شدید مناسب می­باشد. طراحی این سمعک جدید و زیبا بوده و دارای مدارت کاهنده و نویز هوشمند وایرلس و در چهار سطح عملکردی قیمتی به بازار عرضه شده است. از دیگر خصوصیات فنی این سمعک­ها می­توان به موارد ذیل اشاره کرد.

دارای مدارات کاهنده نویز و سازگار با محیط

دارای ولوم کنترل دستی و قابلیت استفاده از ریموت کنترل

دارای رنگ بندی­های مختلف

قابلیت اتصال بی­سیم و با وسایل صوتی و تصویری

 

قیمت سمعک

 

2 – 2 Audeo v

از نوع (reciver in the canal) BTE Ric و دارای 3 مدل قدرتی با چهار سطح عملکردی، قیمتی، طراحی بسیار زیبا کوچک هوشمند وایرلس مناسب برای کم شنواهایی ملایم تا شدید و در رنگ بندی­های مختلف به بازار عرضه شده است. از دیگر خصوصیات فنی این سمعک­ها می­توان به موارد ذیل اشاره کرد.

دارای مدارات Tinnitus balance در تمامی مدل­ها

قابلیت اتصال بی­سیم به وسایل صوتی و تصویری

دارای سیستم پردازش در گوشی

دارای برنامه مخصوص تلفن در همه مدل­­ها

دارای دکمه تغییر برنامه

سمعک

 

3 – 2 سمعک Vitrov

این مدل سمعک­ها از انواع داخل گوشی بوده و از نظر ظاهری در سه اندازه (CTC, ITC, IIC)،  (نامرئی، داخل کانال و کاملاً پنهانی) و در چهار سطح کیفی، قیمتی (90، 70، 50، 30)، مناسب برای کم شنوایی ملایم تا شدید می­باشد. از دیگر خصوصیات فنی این سمعک­ها می­توان به موارد ذیل اشاره کرد.

دارای قدرت پردازشی بالا و سازگار با محیط­های مختلف

دارای مدارات کاهنده وزوز و نویز

استفاده آسان و راحت در رنگ بندی­های مختلف

قابلیت اتصال بی­سیم به وسایل صوتی و تصویری

قابلیت اتصال به ریموت کنترل

سمعک

 

4 – 2 سمعک Naida V

سمعک Naida V از نوع هوشمند وایرلس بوده و به صورت پشت گوشی عرضه شده و جزء سمعک­های بسیار قوی فوناک بوده و مناسب برای کم شنواییهای شدید و عمیق می­باشد خروجی و بهره این سمعک­ها از مدل­های قبلی بسیار بالاتر بوده و در چهار سطح کیفی قیمتی موجود می­باشد. از دیگر مشخصات فنی این سمعک­ها می­توان به موارد ذیل اشاره کرد.

مدارات کاهنده نویز

مدارات کاهنده نویز باد

مدارات کاهنده وزوز گوش

استفاده دو گوشی از تلفن

درک گفتار در جهات مختلف و ...

قیمت سمعک

 

1 – 3 Audeo B

این مدل سمعک از نوع (Reciver in the canel) Ric بوده و دارای طراحی فوق العاده زیبا و کوچک هوشمند وایرلس و مناسب برای کم شنوایی ملایم تا شدید می­باشد. از خصوصیات دیگر این سمعک­ها می­توان به قابل شارژ بودن (50 به بالا) قابلیت اتصال مستقیم و بی­سیم با دستگاه­های صوتی و تصویری

استفاده از ریموت کنترل در این سمعک­ها، مدارات کاهنده نویز و وزوز گوش به صورت پیشرفته، و مدارات پیشرفته کاهنده نویز باد می­توان اشاره نمود.

 

 

2 – 3 phonak Bolero B

این سمعک­ از نوع پشت گوشی بوده، هوشمند وایرلس. مناسب برای کم شنوایی­های ملایم تا شدید، در سه سطح قیمتی کیفی (90، 70، 50) موجود بوده و در چهار سطح مختلف (PR , SP, P, M)، (متوسط – قوی، خیلی قوی و قابل شارژ) عرضه شده است. از خصوصیات دیگر این سمعک­ها می­توان به موارد ذیل اشاره کرد.

- دارا IP68 مولفه ضد تعریق و گرد و خاک

- قابلیت وصل شدن به ریموت کنترل­ها

- دارای دکمه کم و زیاد کردن دستی صدا

- قابلیت وصل شدن به وسایل صوتی تصویری از طریق بلوتوث

- دارای پوسته مقاوم و طراحی زیبا

- دارای مدارات کاهنده نویز و وزوز

- دارای سیستم­های پردازشی دو گوشی

 

سمعک­های اولیه فوناک

 

سمعک

 

سمعک­های پشت گوشی یا phonak Baseo

سمعک­های این گروه از نوع پشته گوشی بوده و از نسل پردازش اولیه Quest در این سمعک­ها  استفاده شده و از نظر قدرتی در سه سطح (متوسط قوی خیلی قوی) و از جهت کیفی قیمتی در سه سطح Q5، Q10، Q15  (2، 3، 4 کاناله) عرضه شده است. این سمعک­ها دارای پوسته مقاوم با استفاده از پوشش نانو جهت کاهش نفوذ پذیری نسبت به گرد و غبار و آلودگی و رطوبت می­باشد. از جهت قیمتی با توجه به تکنولوژی آن در سطح خوبی قرار دارد.

 

قیمت سمعک

 

سمعک­های اولیه داخل گوشی فوناک یا phonak Tao

این نوع مدل سمعک فقط از نوع داخل گوشی بوده و از جهت شکل ظاهری به سه مدل (داخل گوشی نامرئی، داخل کانال، و کاملاً نامرئی یا پنهان) تقسیم بندی می­شود. در این مدل، سیستم­های پردازش Quest به کار رفته، و مناسب برای کم شنوا­هایی ملایم تا شدید و از جهت قیمتی در سطح پایین و خوبی قرار دارد.

 سمعک‏های با پلتفرم Marvel
سمعک Audeo Marvel
این سمعک جزء جدیدترین و پیشرفته‏ترین سمعک‏های حال حاضر فوناک بوده و دارای صدای شفاف و فوق العاده، ظاهری بسیار کوچک و زیبا، در دو مدل معمولی و باطری یکبار مصرف و قابل شارژ مناسب برای کم شنوایی ملایم تا عمیق، دارای مدارات ضد نویز و فیدبک قوی، دارای میکروفون‏های پیشرفته و قابلیت وصل شدن مستقیم بدون رابط به تلفن‏های همراه اندروید و IOS و دارای پوسته مقاوم در برابر رطوبت و گرد و خاک (IP68)، دارای تنظیمات بسیار دقیق و پیشرفته در مدل‏های معمولی دارای باطری 312 و در مدل‏های قابل شارژ باطری یون - لیتیوم و تکنولوژی پیشرفته Auto sense (پردازش اتوماتیک خیلی قوی با توجّه به تغییرات محیط)، راحتی استفاده از تلفن با صدای استریو و شفاف از ویژگی‏های این سمعک می‏باشد. در حال حاضر این سمعک در دو سطح تکنولوژی (50 و 30) موجود بوده و در سطوح بالاتر (90، 70) به صورت سفارشی تجویز می‏شود.

لوازم جانبی فوناک

 لوازم جانبی سمعک

 

1- Pilot one

ریموت کنترل کوچکی است که با سمعک­های نسل venture, Quest سازگار است. این ریموت کنترل کوچک، و دارای طراحی زیبا و فوق العاده ساده و آسان، برای استفاده کاربران می­باشد.

 

قیمت سمعک

 

2- Compilot II:

رابطی است در جهت ارتباط بین وسایل صوتی تصویری و سمعک، که با استفاده از بلوتوث صدا از طریق این وسایل سمعک می­رساند و به عنوان ریموت کنترل هم می­توان از آن استفاده کرد. این رابط در سمعک­های گروه Venture استفاده می­شود و در گروه­های Compilot , Splice , Quest به کار گرفته می­شود این رابط بر روی گردن کار بر قرار می­گیرد.

 سمعک

 

3- Compilot Air

این رابط به جای گردن، در جیب قرار می­گیرد.

 سمعک

 

4- Remote mic

یک میکروفون ظریفی است که بر روی یقه فرد مقابل قرار می­گیرد و از این طریق رابط Compilot، صدا را مستقیم به سمعک­ها و گوش فرد کم شنوا می­رساند.

 

قیمت سمعک

 

5- TV link

در تلویزیون­هایی که بلوتوث ندارند از این رابط استفاده می­شود.

 

قیمت سمعک

 

6- Easy call

دستگاه ظریف و کوچکی است که به موبایل­های بلوتوث دار وصل می­شود و سیگنال صوتی را مستقیم به سمعک­ها می­رساند این وسیله به بدنه موبایل وصل می­شود برای سمعک­های نسل venture, belong بایستی از 2 eay call استفاده کنید.

 

سمعک

 

7- Phonok DectII

این تلفن بی­سیم از نظر شکل ظاهری، شبیه تلفن­های معمولی می­باشد صدای مکالمه را مستقیم به سمعک فرد منتقل می­کند و با کاهش نویز، درک گفتار را به حداکثر می­رساند افراد عادی هم می­توانند از این تلفن در خانه استفاده نمایند.

قیمت سمعک

 

8- Phonak remot control App

با نصب این اپلیکیشن و با استفاده از Compilot llot، گوشی موبایل تبدیل به ریموت کنترل برای سمعک می­شود.

فیمت سمعک

 

سیستم Cros:

این سیستم برای افرادی طراحی شده است که یک گوش ناشنوا و گوش دیگر طبیعی و یا افت شنوایی دارد. در طریق سیستم صدا از این سمعک در گوش ناشنوا که نقش فرستنده را دارد به گوش شنوا منتقل می­شود و باعث می­شود کاربر از نظر جهت یابی صدا مشکلاتش کمتر شود و بتواند منبع صوت را به راحتی شناسایی کند. پس در این سیستم یک سمعک فرستنده و یک سمعک گیرنده استفاده می­شود اما تقویت صوتی انجام نمی­شود حال اگر گوش طبیعی فرد کم شنوا باشد و نیاز به تقویت داشته باشد به آن bicros  می­گویند که از طریق بلوتوث این سمعک­ها با هم ارتباط دارند.

 

سمعک

 

Roger رابطی برای ارتباطات بی­سیم

این سیستم شامل یک فرستنده و گیرنده می­باشد به این صورت که میکروفون صدا را از منبع صوت دریافت کرده و پس از تبدیل آن به فرکانس 4/ 2 گیگا هرتز آن را در محیط منتشر می­کند سپس گیرنده این امواج را دریافت می­کند و از طریق سمعک به گوش فرد می­رساند در این شرایط صرف نظر از میزان سر و صدای محیط و یا فاصله از گیرنده فرد کم شنوا به راحتی صدای گوینده را خواهد شنید. این سیستم به جای Fm که قدیمی­تر است جایگزین شده و با تمامی سمعک­های شرکت­های مختلف و سیستم­های کاشت حلزون همخوانی دارد بیشترین کاربرد این سیستم برای آموزش و تحصیل کودکان کم شنوا در مدارس می­باشد.

نظرات کاربران
ارسال نظر