سمعک فوناک
سمعک فوناک

آنچه می خوانید 

-تاریخچه
-سیستمهای پردازش فوناک
-سمعک های فوناک و طریقه نامگذاری آنها
-سمعکهای گروه quest
-سمعکهای گروه Venture
-سمعکهای گروهbelong
-سمعکهای اولیه فوناک
-سمعکهای با پلتفرم MarVel
-لوازم جانبی فوناک

تاریخچه :

این شرکت از سال 1947 در شهر زوریخ سوئیس تاسیس شد و بیش از 70 سال در تلاش است که از طریق توسعه و اختراع و نو آوری به جامعه کم شنوایان خدمت نماید در سال 2018 پیشرفته ترین پلتفرم های پردازش این شرکت به Phonak marvel به بازار عرضه شد که اولین سمعک در دنیاست که مستقیما به گوشیهای اندروید از طریق بلوتوث وصل می شود فوناک می گوید: ( ما متعهد هستم که چالشهای پیش روی افراد کم شنوا را در زندگی روزمره درک کنیم و کیفیت زندگی آنها را بهبود ببخشیم ) این شرکت دارای انواع سمعک های بسیار معروف بوده که از میان آن ها می توان به نایدا ( NAIda ) اشاره کرد که یکی از بهترین و مناسبترین سمعکها برای کودکان و نوزادان با کم شنوایی شدید و عمیق می باشد . این شرکت در بیش از 100 کشور دنیا نمایندگی دارد و بیش از 20 هزار نفر در ارتباط با این نمایندگی ها مشغول به کار هستند بیش از 24 % از سهم فروش در دنیا مربوط به فوناک می باشد از پلتفرمهای معروف این شرکت می توان  Quest و VenTUre و Belong را نام برد. که در طول زمان پیشرفته تر شده و سرعت پردازش آن بالاتر رفته است . از فناوریهای این شرکت می توان به استفاده از میکروفون Roger و سیستم اتومات و خودکار AUTosense و تکنولوژی جریان صدای دو گوش stream Voice Binaura اشاره کرد.

 


سیستم­های پردازش فوناک

در حال حاضر چهار سیستم پردازشی فوناک که از سال 2013 به بازار عرضه شده، با پیشرفت تکنولوژی و گذشت زمان، این سیستم به روز شده و سرعت پردازشی آن بالاتر رفته است. به طور کلی این سیستم ­ها در چهار سطح کیفی و قیمتی (90، 70، 50، 30) تقسیم بندی شده کرده به ترتیب، 8 کاناله، 12 کاناله، 16 و 20 کاناله می­باشند. هر چه عملکرد سمعک ارتقا پیدا می­کند صدا را کامل­تر و با شفافیت بیشتری به گوش می­رساند. این سیستم شامل Quest، Venture، belong، marvel، که به اختصار در مورد آن­ها توضیحاتی ارائه می­دهیم.

Quest

این سیستم در اواخر سال 2013، از طرف کمپانی فوناک ارائه شده و علاوه بر داشتن قابلیت­های تمام سمعک­های گذشته (مثل بیسیم و بلوتوث) برنامه جدیدی مبتنی بر پردازش دو گوشی ارائه کرده تا کاربران بتوانند در شرایط پر سر و صدا مکالمات را واضح­تر و با کیفیت عالی دریافت کنند. پردازش در این گروه سمعک­ها، نه فقط از طریق ارسال نشانه ­های صوتی به سمعک مقابل، بلکه با انتقال و پردازش کل سیگنال هر سمعک به سمعک دیگر، برنامه­ ها و امکاناتی جدید فراهم آورند.

Venture

سیستم Venture از هفت برنامه شنیداری استفاده می­نماید که این برنامه­ ها شامل

1 – 2 – مکالمه در ماشین

2 – 2- راحتی در مکان­های باز آوا یا اکودار

3 – 2 – موزیک و موسیقی

4 – 2 – مکالمه در حضور نویزهای بلند

5 – 2 – راحتی و اسایش در محیط نویزی

6 – 2 – مکالمه در حضور نویز

7 – 2 – گفتگو در محیط آرام

این تکنولوژی در چهار سطح عملکردی (30، 50، 70، 90) یا 8 کاناله، 12 کاناله، 16 و 20 کاناله با قیمت­های مختلف به بازار عرضه شده است.

در این سیستم پردازشی که از سال 2015 به بازار عرضه شده، با افزایش سرعت پردازش، تغییراتی در الگوی برنامه­ های اتوماتیک محصولات داده شد تا انطباق و سازگاری بیشتری با تغییرات صوتی محیط پیدا کنند. در این سیستم برنامه اتوماتیک جدیدی به نام Autosense os پیاده شده که مصرف انرژی را تا 30 % کاهش دهد. یکی از شعارهای این سیستم (پردازش سریعتر به همراه کاهش مصرف انرژی) می­باشد.

Belong

جزء یکی از جدیدترین سیستم­های پردازشی فوناک بوده که علاوه بر افزایش سرعت پردازش نسبت به سیستم­های قبلی (Quest, Venture) سمعک­های قابل شارژ را تحت پوشش خود قرار داده است این سیستم پردازشی طوری طرحی شده که با سرعت و دقت بیشتری بر تغییرات صوتی محیط منطبق می­شود. در این نسل از سیستم پردازشی ارائه محصولاتی با باتری یون – لیتیومی و با قابلیت شارژ مجدد، و استفاده از برنامه کاملاً اتوماتیک و پیشرفت Autosense os که عملکرد و سمعک را خیلی بهبود می­بخشد و در چهار سطح کیفی (90، 70، 50، 30) به بازار عرضه شده است. سمعک­های با این سیستم پردازش دارای تکنولوژی دریافت بهتر صدا در فرکانس­های بالا (که در صدای صوت نقش اساسی دارد) بدون این که فرکانس­های پایین دستخوش تغییرات شود می­باشد. آن چه که شعار فوناک در این شکل پردازشی است. استفاده آسان، عملکرد شنوایی بالا، طراحی فوق العاده و جدید این سمعک­ها می­باشد.

سیستم پردازش marvel

جدیدترین سیستم پردازش فوناک جهت بهبود هر چه بیشتر کم شنوایی ارائه عملکرد شنوایی بالا بدون محدودیت، درک گفتاری بالا، کیفیت عالی در محیط های مختلف، می­باشند. در این پلتفرم از سیستم پردازشی Autosenseos 3 جدیدترین تکنولوژی فوناک که دارای عملکرد بالای اتوماتیک در وضعیت­های مختلف شنیداری است ، استفاده شده است از دیگر خصوصیات این سیستم پردازشی می­توان به موارد ذیل اشاره نمود.

کاهش تلاش شنیداری در محیط­های نویزی

دارای برنامه کاملاً اتوماتیک Autosenseos 3 با قدرت پردازشی خیلی بالا

دارای تکنولوژی binaural voice stream بر اساس شنوایی دو گوش و استفاده از دو سمعک در رساندن همزمان صداها با پهنای اصلی باند گفتار در جهت بالا بردن عملکرد شنوایی مغز

دارای بلوتوث و قابلیت اتصال به سیستم­های صوتی و تصویری و موبایل

دارای تکنولوژی Air stream برای وصل شدن راحت و با کیفیت تلویزیون

دارای تکنولوژی باطری ­های یون لیتیوم قابل شارژ

 سمعکهای فوناک و طریقه نامگذاری آنها


- به سمعکهای RIC یا رسیور داخل کانال فوناک Audeo گفته می شود مثلا Audeo30 ، سمعک RIC با پلتفرم Quest و تکنولوژی 30
- به سمعکهای پشت گوشی قوی و خیلی قوی فوناک anaid گفته می شود مثلا naidaV 50 سمعک پشت گوشی قوی یا پلتفرم Venture و رده تکنولوژی 50
- به سمعکهای داخل گوشی فوناک VitroB گفته می شود مثل VitroB70سمعک داخل گوشی با پلتفرم پردازش Belong و در رده تکنولوژی 70
- به سمعکهای پشت گوشی و استاندارد فوناک Bolereo گفته می شود مثلا BolereB30 سمعک پشت گوشی فوناک با پلتفرم پردازش Belong در رده تکنولوژی 30 

گروه Quest

قیمت سمعک

 

1 Phonak Naida Q

این مدل سمعک از نوع پشت گوشی بوده و برای کم شنوایی­های شدید و عمیق مناسب می­باشد دارای تکنولوژی هوشمند وایرلس و دارای سیستم پردازشی Quest، در دو سطح قدرتی (SP, UP) (مافوق قوی و قوی) در چهار سطح کیفی – قیمتی (90، 70، 50، 30)به بازار عرضه شده است. این سمعک­ها دارای IP67، و امکاناتی نظیر Duo Phone (دریافت دوگوشی صدای تلفن)، حذف باد در محیط­های باز Zoom control و .... می­باشد.

 

قیمت سمعک

 

 1 Phonak Audeo Q

به طور کلی سمعک­های Audeo از نوع پشت گوشی Ric بوده (رسیور داخل کانال) بسیار ظریف و کوچک بوده دارای طراحی فوق العاده و زیبا می­باشد. این مدل سمعک­ها برای کم شنوا­یی های ملایم تا شدید در سه مدل قدرتی و در چهار سطح کیفی عرضه می­شود این مدل سمعک دارای سیستم پردازشی Q، با قیمت مناسب طراحی فوق العاده زیبا و کوچک دارای رنگبندیهای مختلف و اندازه­های متفاوت در اختیار کاربران قرار می­گیرد.

 گروه venture

قیمت سمعک

 

سمعک Bolero V

این مدل سمعک فقط از نوع پشت گوشی بوده و از جهت قدرت دارای سه مدل قدرتی (M, P, SP) بوده و برای کم شنواهایی متوسط تا شدید مناسب می­باشد. طراحی این سمعک جدید و زیبا بوده و دارای مدارت کاهنده و نویز هوشمند وایرلس و در چهار سطح عملکردی قیمتی به بازار عرضه شده است. از دیگر خصوصیات فنی این سمعک­ها می­توان به موارد ذیل اشاره کرد.

دارای مدارات کاهنده نویز و سازگار با محیط

دارای ولوم کنترل دستی و قابلیت استفاده از ریموت کنترل

دارای رنگ بندی­های مختلف

قابلیت اتصال بی­سیم و با وسایل صوتی و تصویری

 

قیمت سمعک

 

 2 Audeo v

از نوع (reciver in the canal) BTE Ric و دارای 3 مدل قدرتی با چهار سطح عملکردی، قیمتی، طراحی بسیار زیبا کوچک هوشمند وایرلس مناسب برای کم شنواهایی ملایم تا شدید و در رنگ بندی­های مختلف به بازار عرضه شده است. از دیگر خصوصیات فنی این سمعک­ها می­توان به موارد ذیل اشاره کرد.

دارای مدارات Tinnitus balance در تمامی مدل­ها

قابلیت اتصال بی­سیم به وسایل صوتی و تصویری

دارای سیستم پردازش در گوشی

دارای برنامه مخصوص تلفن در همه مدل­­ها

دارای دکمه تغییر برنامه

سمعک

 

سمعک Vitrov

این مدل سمعک­ها از انواع سمعک داخل گوشی بوده و از نظر ظاهری در سه اندازه (CTC, ITC, IIC)،  (نامرئی، داخل کانال و کاملاً پنهانی) و در چهار سطح کیفی، قیمتی (90، 70، 50، 30)، مناسب برای کم شنوایی ملایم تا شدید می­باشد. از دیگر خصوصیات فنی این سمعک­ها می­توان به موارد ذیل اشاره کرد.

دارای قدرت پردازشی بالا و سازگار با محیط­های مختلف

دارای مدارات کاهنده وزوز و نویز

استفاده آسان و راحت در رنگ بندی­های مختلف

قابلیت اتصال بی­سیم به وسایل صوتی و تصویری

قابلیت اتصال به ریموت کنترل

سمعک

 

 سمعک Naida V

سمعک Naida V از نوع هوشمند وایرلس بوده و به صورت پشت گوشی عرضه شده و جزء سمعک­های بسیار قوی فوناک بوده و مناسب برای کم شنواییهای شدید و عمیق می­باشد خروجی و بهره این سمعک­ها از مدل­های قبلی بسیار بالاتر بوده و در چهار سطح کیفی قیمتی موجود می­باشد. از دیگر مشخصات فنی این سمعک­ها می­توان به موارد ذیل اشاره کرد.

مدارات کاهنده نویز

مدارات کاهنده نویز باد

مدارات کاهنده وزوز گوش

استفاده دو گوشی از تلفن

درک گفتار در جهات مختلف و ...

قیمت سمعک

 سمعک های گروه Belong

3 Audeo B

این مدل سمعک از نوع (Reciver in the canel) Ric بوده و دارای طراحی فوق العاده زیبا و کوچک هوشمند وایرلس و مناسب برای کم شنوایی ملایم تا شدید می­باشد. از خصوصیات دیگر این سمعک­ها می­توان به قابل شارژ بودن (50 به بالا) قابلیت اتصال مستقیم و بی­سیم با دستگاه­های صوتی و تصویری

استفاده از ریموت کنترل در این سمعک­ها، مدارات کاهنده نویز و وزوز گوش به صورت پیشرفته، و مدارات پیشرفته کاهنده نویز باد می­توان اشاره نمود.

 

 

 3 phonak Bolero B

این سمعک­ از نوع پشت گوشی بوده، هوشمند وایرلس. مناسب برای کم شنوایی­های ملایم تا شدید، در سه سطح قیمتی کیفی (90، 70، 50) موجود بوده و در چهار سطح مختلف (PR , SP, P, M)، (متوسط – قوی، خیلی قوی و قابل شارژ) عرضه شده است. از خصوصیات دیگر این سمعک­ها می­توان به موارد ذیل اشاره کرد.

- دارا IP68 مولفه ضد تعریق و گرد و خاک

- قابلیت وصل شدن به ریموت کنترل­ها

- دارای دکمه کم و زیاد کردن دستی صدا

- قابلیت وصل شدن به وسایل صوتی تصویری از طریق بلوتوث

- دارای پوسته مقاوم و طراحی زیبا

- دارای مدارات کاهنده نویز و وزوز

- دارای سیستم­های پردازشی دو گوشی

 

سمعک­های اولیه فوناک

 

سمعک

 

سمعک­های پشت گوشی یا phonak Baseo

سمعک­های این گروه از نوع پشته گوشی بوده و از نسل پردازش اولیه Quest در این سمعک­ها  استفاده شده و از نظر قدرتی در سه سطح (متوسط قوی خیلی قوی) و از جهت کیفی قیمتی در سه سطح Q5، Q10، Q15  (2، 3، 4 کاناله) عرضه شده است. این سمعک­ها دارای پوسته مقاوم با استفاده از پوشش نانو جهت کاهش نفوذ پذیری نسبت به گرد و غبار و آلودگی و رطوبت می­باشد. از جهت قیمت سمعک، با توجه به تکنولوژی آن در سطح خوبی قرار دارد.

 

قیمت سمعک

 

سمعک­های اولیه داخل گوشی فوناک یا phonak Tao

این نوع مدل سمعک فقط از نوع داخل گوشی بوده و از جهت شکل ظاهری به سه مدل (داخل گوشی نامرئی، داخل کانال، و کاملاً نامرئی یا پنهان) تقسیم بندی می­شود. در این مدل، سیستم­های پردازش Quest به کار رفته، و مناسب برای کم شنوا­هایی ملایم تا شدید و از جهت قیمتی در سطح پایین و خوبی قرار دارد.

 سمعک‏های با پلتفرم Marvel

سمعک Audeo Marvel

این سمعک جزء جدیدترین و پیشرفته‏ترین سمعک‏های حال حاضر فوناک بوده و دارای صدای شفاف و فوق العاده، ظاهری بسیار کوچک و زیبا، در دو مدل معمولی و باطری یکبار مصرف و قابل شارژ مناسب برای کم شنوایی ملایم تا عمیق، دارای مدارات ضد نویز و فیدبک قوی، دارای میکروفون‏های پیشرفته و قابلیت وصل شدن مستقیم بدون رابط به تلفن‏های همراه اندروید و IOS و دارای پوسته مقاوم در برابر رطوبت و گرد و خاک (IP68)، دارای تنظیمات بسیار دقیق و پیشرفته در مدل‏های معمولی دارای باطری 312 و در مدل‏های قابل شارژ باطری یون - لیتیوم و تکنولوژی پیشرفته Auto sense (پردازش اتوماتیک خیلی قوی با توجّه به تغییرات محیط)، راحتی استفاده از تلفن با صدای استریو و شفاف از ویژگی‏های این سمعک می‏باشد. در حال حاضر این سمعک در دو سطح تکنولوژی (50 و 30) موجود بوده و در سطوح بالاتر (90، 70) به صورت سفارشی تجویز می‏شود.

لوازم جانبی فوناک

 لوازم جانبی سمعک

 

1- Pilot one

ریموت کنترل کوچکی است که با سمعک­های نسل venture, Quest سازگار است. این ریموت کنترل کوچک، و دارای طراحی زیبا و فوق العاده ساده و آسان، برای استفاده کاربران می­باشد.

 

قیمت سمعک

 

2- Compilot II

رابطی است در جهت ارتباط بین وسایل صوتی تصویری و سمعک، که با استفاده از بلوتوث صدا از طریق این وسایل سمعک می­رساند و به عنوان ریموت کنترل هم می­توان از آن استفاده کرد. این رابط در سمعک­های گروه Venture استفاده می­شود و در گروه­های Compilot , Splice , Quest به کار گرفته می­شود این رابط بر روی گردن کار بر قرار می­گیرد.

 سمعک

 

3- Compilot Air

این رابط به جای گردن، در جیب قرار می­گیرد.

 سمعک

 

4- Remote mic

یک میکروفون ظریفی است که بر روی یقه فرد مقابل قرار می­گیرد و از این طریق رابط Compilot، صدا را مستقیم به سمعک­ها و گوش فرد کم شنوا می­رساند.

 

قیمت سمعک

 

5- TV link

در تلویزیون­هایی که بلوتوث ندارند از این رابط استفاده می­شود.

 

قیمت سمعک

 

6- Easy call

دستگاه ظریف و کوچکی است که به موبایل­های بلوتوث دار وصل می­شود و سیگنال صوتی را مستقیم به سمعک­ها می­رساند این وسیله به بدنه موبایل وصل می­شود برای سمعک­های نسل venture, belong بایستی از 2 eay call استفاده کنید.

 

سمعک

 

7- Phonok DectII

این تلفن بی­سیم از نظر شکل ظاهری، شبیه تلفن­های معمولی می­باشد صدای مکالمه را مستقیم به سمعک فرد منتقل می­کند و با کاهش نویز، درک گفتار را به حداکثر می­رساند افراد عادی هم می­توانند از این تلفن در خانه استفاده نمایند.

قیمت سمعک

 

8- Phonak remot control App

با نصب این اپلیکیشن و با استفاده از Compilot llot، گوشی موبایل تبدیل به ریموت کنترل برای سمعک می­شود.

فیمت سمعک

 

سیستم Cros

این سیستم برای افرادی طراحی شده است که یک گوش ناشنوا و گوش دیگر طبیعی و یا افت شنوایی دارد. در طریق سیستم صدا از این سمعک در گوش ناشنوا که نقش فرستنده را دارد به گوش شنوا منتقل می­شود و باعث می­شود کاربر از نظر جهت یابی صدا مشکلاتش کمتر شود و بتواند منبع صوت را به راحتی شناسایی کند. پس در این سیستم یک سمعک فرستنده و یک سمعک گیرنده استفاده می­شود اما تقویت صوتی انجام نمی­شود حال اگر گوش طبیعی فرد کم شنوا باشد و نیاز به تقویت داشته باشد به آن bicros  می­گویند که از طریق بلوتوث این سمعک­ها با هم ارتباط دارند.

 

سمعک

 

Roger رابطی برای ارتباطات بی­سیم

این سیستم شامل یک فرستنده و گیرنده می­باشد به این صورت که میکروفون صدا را از منبع صوت دریافت کرده و پس از تبدیل آن به فرکانس 4/ 2 گیگا هرتز آن را در محیط منتشر می­کند سپس گیرنده این امواج را دریافت می­کند و از طریق سمعک به گوش فرد می­رساند در این شرایط صرف نظر از میزان سر و صدای محیط و یا فاصله از گیرنده فرد کم شنوا به راحتی صدای گوینده را خواهد شنید. این سیستم به جای Fm که قدیمی­تر است جایگزین شده و با تمامی سمعک­های شرکت­های مختلف و سیستم­های کاشت حلزون همخوانی دارد بیشترین کاربرد این سیستم برای آموزش و تحصیل کودکان کم شنوا در مدارس می­باشد.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر
user_name
محمدحسین ۲۰ آبان ۱۳۹۹
سلام. پدربزرگ من چند ساله کم شنوایی شدید و آلزایمر دارن. این برند سمعک خوبی براشون داره؟
user
سمعک اشراق ۲۰ آبان ۱۳۹۹
سلام دوست عزیز. بله، به کلینیک ما تشریف بیارید تا معاینه بر روی ایشون انجام بشه و بهترین گزینه با توجه به نیازشون تجویز بشه.