ارزیابی شنوایی
۰۵ تیر ۱۴۰۰

کلینیک ارزیابی شنوایی سمعک اشراق با استفاده از پرسنل و متخصصین مجرب ، خدمات تخصصی شنوایی را به مراجعین خود ارائه می دهد. خدمات تخصصی شامل :


شنوایی سنجی با استفاده از تون خالص ( PTA )

این آزمایش که در بزرگسالان و کودکان بالای 5 سال انجام می شود میزان شنوایی را در فرکانسهای مختلف اندازه گیری می کنیم و به صورت نمودار شنوایی بر روی برگه ادیوگرام به مراجعه کننده تحویل می دهیم . برای انجام آزمایش مراجعه کننده درون اتاقک ادیومتری می نشیند و هدفون بر روی گوش قرار می گیرد و به او می گوییم هر موقع از درون هدفون صدای سوت یا بوق آمد این دکمه را فشار بده یا با دست اشاره کن ، مدت زمان این آزمایش در حدود 10 دقیقه است و بستگی به میزان همکاری مراجعه کننده دارد انجام این تست چون نیاز به همکاری دارد مراجعه کننده باید توانایی ذهنی کامل را داشته باشد .

شنوایی سنجی با استفاده از گفتار و کلمات

آزمایش شنوایی سنجی تا تون خالص ، میزان کم شنوایی و نوع کم شنوایی را به ما نشان می دهد اما تواناییهای شنوایی و درک را به ما نشان نمی دهد برای بررسی میزان توانایی شنوایی و درک کلمات ، از آزمونهای گفتاری مثل SRT ( آستانه باز شناسی گفتار ) و یا SDS ( درصد درک کلمات ) استفاده می نماییم در این آزمایشها کلمات تک سیلابی و دو سیلابی از طریق هدفون برای مراجعه کننده در سطح آستانه شنوایی و بالاتر از آستانه ارائه می شود و فرد باید آن را تکرار نماید . مدت زمان این آزمایش 5 دقیقه می باشد . بستگی به میزان همکاری مراجعه کننده دارد .

امپدانس ادیومتری ( تمپانومتری ، رفلکس اکوستیک )

این آزمایش نیاز به همکاری بیمار ندارد و سلامت سیستم گوش میانی و پرده گوش مورد بررسی قرار می گیرد و در هر سنی قابل انجام می باشد در موارد که پزشک متخصص به وجود فشار منفی یا مثبت در پشت پرده گوش شک نماید و یا احتمال دهد که مشکلی در گوش میانی باشد و معاینه و اتوسکوپی و شرح حال کافی نباشد برای درمان این آزمایش را برای بیمار درخواست می کند و او را به کلینیکهای سنجی ارجاع می دهد . مدت زمان این آزمایش در حدود 10 دقیقه می باشد . این آزمایشات تاثیر بسیاری در تعیین نوع و میزان نیاز به سمعک مددجویان دارد. برای اطلاعات بیشتر در این باره به بخش سمعک و انواع آن مراجعه نمایید.

اگر به مراجعه کننده در تستهای شنوایی توانایی همکاری نداشت و یا در نوزادان و کودکان زیر 5 سال ، آزمایشهای دیگری را انجام می دهیم.

این آزمایشها شامل : ABR و OAE می باشد که به صورت مختصر در مورد آنها توضیح می دهیم

تست ABR یا پاسخهای شنوایی ساقه مغز

برای تخمین و اندازه گیری آستانه شنوایی ، و بررسی سلامت سیستم شنوایی و عصب 8 کاربرد دارد برای افرادی که در تستهای شنوایی سنجی همکاری لازم را ندارند ( نوزادان ، متمارضین ، فلج مغزی ) از این آزمایش استفاده می نماییم . در هنگام انجام آزمایش اگر مراجعه کننده کودک یا نوزاد باشد باید حتما خواب باشد بنابراین قبل از آزمایش برای خواب کودک با متخصص شنوایی هماهنگی لازم انجام شود . انجام این تست حدودا 45 دقیقه طول می کشد الکترودهایی بر روی جمجمه بیمار قرار داده می شود و با استفاده از دستگاه های پیشرفته الکتروفیزیولوژی در محیطی ساکت و آرام این تست انجام می شود .

تست ECoG ( الکتروکوکلئوگرافی )

این تست جهت برسی سیستم تعادل شنوایی و سر گیجه کاربرد دارد معمولا پزشکان متخصصص برای تشخیص بیماری مینیر انجام این آزمایش را برای بیماران توصیه می کند . در کلینیک سمعک اشراق با استفاده از دستگاه های پیشرفته این آزمایش انجام می شود و جواب آن همراه با تفسیر به بیمار داده می شود مدت زمان انجام تست در حدود 45 دقیقه می باشد که قبل از انجام آن حتما باید با متخصص مربوطه هماهنگی قبلی صورت گیرد و توصیه های قبل از آزمایش به بیمار داده شود .

تست VemP

این تست جهت بررسی سیستمهای تعادلی دهلیزی ( اوتریکول وساکول ) و عصب دهلیزی تحتانی کاربرد دارد . در این آزمایش پاسخهای دهلیزی عضلانی ( رفلکسهای دهلیزی عضلانی ) ماهیچه گردن مورد بررسی قرار گرفته و در تشخیص علل سر گیجه کمک فراوانی به ما می کند . مدت زمان انجام این تست در حدود 45 دقیقه است و با تعیین وقت قبلی انجام می شود . 

غربالگری شنوایی نوزادان ( oAE )

این تست جهت بررسی شنوایی کودکان و نوزادان در بدو تولد انجام می شود که به صورت ( اسکرینیگ ) غربالگری و یا کرد یا قبول ( Passor fail ) می باشد و به ما نشان می دهد که آیا نوزاد من مشکل شنوایی دارد یا خیر اما میزان کم شنوایی احتمالی را به ما نشان نمی دهد . اگر نوزاد شما در مرحله اول رد شد دو مرحله دیگر این آزمون برای کودک و نوزاد شما انجام می گیرد که اگر در هر سه مرحله رد شد تستهای تکمیلی تر مثل ABR در خواست می شود . معمولا این تست در سه مرحله یکماهگی ، سه ماهگی و 6 ماهگی انجام می شود در طی این آزمایش بهتر است کودک و نوزاد شما خواب باشد و انجام آن 5 تا 10 دقیقه طول می کشد .

 

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر
user_name
زارعی ۰۶ دی ۱۳۹۹
نوزادی که تازه متولد شده از چند ماهگی باید ارزیابی شنوایی شود؟
user
سمعک اشراق ۰۶ دی ۱۳۹۹
نوزادان تازه متولد شده اگر به صداهای اطرافش واکنش نشان ندادند، حتما برای ارزیابی شنوایی به کلینیک شنوایی سنجی مراجعه کنید. اما اگر رفتاری طبیعی داشتند بین ۳ تا ۶ ماهگی برای تست شنوایی مناسب است.