اکثر ما با واژه ی سمعک آشنایی کامل داریم و یا در طول روز بارها آن را و یا افرادی که از آن استفاده می کنند را می بینیم، ولی تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه کار می کنند؟ و افراد کم شنوا چرا از آن استفاده می کنند؟

 

واژه سمعک

در ابتدا باید بدانیم که واژه سمعک از کجا آمده است و به چه معنی می باشد.
واژه سمعک یک کلمه ی عربی است که به زبان فارسی راه یافته است و در زبان ما رواج یافته است. معنی واژه سمعک یا معادل آن در زبان فارسی گوش افزار است که کمتر کسی این نام را می داند و استفاده می کند.
استفاده ی سمعک بیشتر در عمل پزشکی است و یک وسیله ی بسیار مهم برای بالا بردن و تقویت امواج صوتی بوده و برای بهتر شنیدن از آن استفاده می شود و با توجه به دستور پزشک مورد استفاده قرار می گیرد.
خوب است که این را بدانیم که واژه سمعک در زبان انگلیسی با نام هیرینگ ایدز شناخته می شود.

  

 

مخترع سمعک

همان ‌طور که می دانید همه ی ما الکساندر گراهام بل را به خاطر اختراع تلفن می شناسیم اما او کار ها و فعالیت هایی در زمینه پزشکی نیز انجام داده است که یکی از آن ها، تلاش برای ساختن وسیله ی شنوایی بیشتر یا همان سمعک بوده است. باید بدانید که علت انگیزه ی الکساندر گراهام بل به کار های پزشکی، پدر او یعنی دکتر ملویل بل بود که از پزشک های متخصص فیزیولوژی صدا و ناشنوایان و شهر اسکاتلند بوده است.
باید بدانیم که الکساندر گراهام بل با تمام تلاشی که کرد تنوانست راه ساخت وسیله ی شنوایی بیشتر یا همان سمعک را پیش بگیرد و فقط اطلاعاتی بسیار مهم در مورد آن به جهان بشر ارائه کرد. در سال 1390 دانشمندی به نام هاچینسون با استفاده از اطلاعات گراهام بل، وسیله ی شنوایی بیشتر را ساخت و به نام خود ثبت کرد اما این بر هیچ کس پوشیده نیست که الکساندر گراهام بل هم در این کار بسیار تلاش کرده است.

سمعک و انواع آن

سمعک چیست؟

همان طور که می دانید سمعک یک تقویت کننده الکتریکی کوچک است و به افرادی که در شنیدن مشکل دارند کمک به سزایی می کند.
بعضی از افراد فکر می کنند که مکانیزم کار آن بسیار سخت است اما در واقعیت این گونه نیست و برعکس، مکانیزم کار بسیار ساده ای دارد.(جهت کسب اطلاعات بیشتر به بخش مراحل تجویز و آموزش استفاده از سمعک مراجعه نمایید)
سمعک ها در واقع با تقویت صدا به افراد کم شنوا کمک می کنند که صداها را دقیق تر بشنوند و همچنین می توانند صداهای با ولوم کمتر را هم بشنوند
با استفاده از این سمعک ها افراد کم شنوا می توانند به راحتی با افراد دیگر چه شنوا و چه کم شنوا ارتباط برقرار کنند و کارهای روزمره خود را همانند دیگر افراد به خوبی انجام دهند.
در زمان قدیم این سمعک ها بسیار بزرگ و سنگین بودند اما امروزه با رشد و پیشرفت در تکنولوژی، متخصصان توانسته اند مدل های مختلفی را بسازند، به طوری که هم سبک و کوچک و هم با کیفیت باشند.
در حال حاضر اگر شما مجبور به خرید سمعک بشوید با مدل ها و طرح های مختلف رو به رو می شوید. برای یک خرید خوب باید به راحتی دستگاه بر روی گوشتان توجه کنید چون وسیله همیشگی شما خواهد بود. همچنین دارای قیمت های متفاوتی می باشند که در هنگام خرید توجه به هزینه های آن ها بسیار مهم است.

بطور کلی سمعک وسیله الکترونیکی کوچکی است که در داخل و یا پشت گوش قرار می گیرد. صداها را بلند تر و واضح تر می کند. بطوریکه یک فرد کم شنوا می تواند بهتر بشنود ارتباط بهتری برقرار کند و در فعالیت های روزمره مشارکت بیشتری داشته باشد.     
در حال حاضر سمعک های مختلفی با شکل ها و کاربردهای مختلفی عرضه می شود ولی یک مدل از آن ها، سمعک نامرئی می باشد که دارای معایب و مزایایی است که استفاده از آن زیاد توصیه نمی شود و بهتر است بدانید که این نوع به دلیل پایین بودن قیمت آن ها مورد استفاده ی افراد زیادی می باشد.
همانطور که گفته شد با وجود تنوع زیاد آن ها در بازار، افراد برای تهیه باید به راحتی دستگاه توجه کنند چرا که سمعک یک وسیله ای است که همیشه باید همراه آن ها باشد و همچنین باید توجه کنید که سمعکی را تهیه کنید که بتواند صداهای مزاحم محیط اطراف خود را از بین ببرد.
باید توجه داشته باشید که درک گفتاری افرادی که از سمعک استفاده می کنند به مراتب از افرادی که از سمعک استفاده نمی کنند بهتر است.

سمعک اشراق


تاریخچه تولید سمعک

در قرن 17 میلادی اولین سمعک ها اختراع شد و اختراع تلفن توسط الکساندر گراهام بل کمک بسزایی به این وسیله ی پزشکی کرد.
اولین سمعک های الکتریکی در قرن 18 میلادی و اولین سمعک های دیجیتالی در قرن 19 میلادی وارد بازار شد.
اغلب این سمعک هایی که در ابتدا ساخته شده است از نوع خارجی بود و در پشت گوش و درون آن قرار می گرفت و صداها را با قدرت بیشتری به سمت گوش انتقال می داد و همچنین امکان حذف صداهای اضافی را هم داشت.
با توجه به رشد و پیشرفت علم و تکنولوژی، این سمعک ها تغییرهای زیادی کرد بطوریکه مدل های امروزی به اندازه های مختلفی یافت می شود و همچنین دارای تراشه و انواع انتقال دهنده های صدا است که نسبت به سمعک های اولیه بسیار پیشرفت کرده است.
این سمعک ها در قدیم همانند یک شیپور بوده که اندازه بسیار بزرگی داشته ولی در حال حاضر شکل های گوناگونی دارند و اندازه های آن ها بسیار کوچک است.

 

سمعک های اولیه

سمعک های اولیه از آن نوع سمعک های بزرگ بود که روی گوش قرار می گرفت. ولی در طی سال ها سمعک ها به سایزهای کوچک تر تبدیل شد به طوری که برای استفاده از سمعک های قرن 19 باید آن ها را روی میز می گذاشتند.

بعد از گذشت مدتی همین سمعک های بسیار بزرگ در قرن 19 به شیپورها و قیف هایی تبدیل شد که استفاده از آن ها راحت تر و آسان تر بود.
در سال 1800 میلادی سمعک هایی با ابعاد و مقیاس کوچک تر توسط فردی به نام فدریک رین ساخته شد و از ساخته های او می توان به شیپورهای گوشی، بادبزن های گوشی و لوله های مکالمه اشاره کرد.
سمعک وسیله ای برای کمک به تقویت صداها است و هر چه به جلو می رویم قابل حمل تر می شود و یکی از عیب هایی که بر روی سمعک های اولیه گذاشته اند، بزرگ بودن آن ها بوده است چرا که هر چه بزرگ تر باشد صدایی که به گوش می رساند بسیار بلندتر می شود.
برای آن که بتوانند سمعک های قابل حمل تهیه نمایند باید سایز آن ها را کوچک کنند اما این کار اصلاً به سود فرد استفاده کننده نبود و در آخر شیپورهای صوتی در سال 1800 به شکل مخروط وارد بازار شد که دو سر داشت و در درون گوش قرار می گرفت.

در قرن 19 افرادی که از سمعک استفاده می کردند علاقه خود را نسبت به نوع کوچک و پنهان نشان دادند به طوری که این کار باعث تغییرات بزرگی در مدل ها شد و نتیجه ی این تغییر آن شد که مردم بتوانند سمعک های خود را در جاهایی مخفی و پنهان کنند اما این مسئله هم باعث آسیب زدن به شنوایی افراد و همچنین باعث نگرانی افراد عادی می شد.

سمعک های اولیه


ساختمان سمعک ها

هر کس که اسم سمعک را شنیده است و یا آن را از نزدیک دیده است تصور می کند که اجزای داخلی آن بسیار پیچیده است اما در حقیقت این گونه نیست و از طراحی ساده ای تشکیل شده است.

هر سمعک با هر نوع و مدلی، از سه بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:
1. میکروفون
2. تقویت کننده
3. بلندگو


همه ی سمعک های موجود در بازار سه قسمت بالا را دارا می باشند و در صورتی که هر یک از سه مورد بالا را نداشته باشد دیگر عملکرد مناسبی را نخواهد داشت.
نحوه ی کار به این صورت است که ابتدا میکروفون موجود صداها را دریافت می کند و بعد از دریافت صدا، میکروفون صداهایی که از محیط گرفته است را به صورت سیگنال های الکتریکی تبدیل می نماید و بعد از این که سیگنال های الکتریکی توسط میکروفون تولید شد نوبت به تقویت کننده ها می رسد و کار این بخش این است که قدرت صداهای دریافتی از محیط را افزایش دهد و در آخرین مرحله، سمعک صدایی را که تقویت کرده است، از راه بلندگو به گوش فرد ناشنوا می رساند.


گروه های پنج گانه سمعک ها

1. سمعک هایی که در پشت گوش قرار می گیرند.

در این مدلقطعات الکترونیکی در قاب پلاستیکی کوچکی در پشت گوش قرار می گیرد و از طریق قالب و لوله ای که رابط بین قالب و سمعک می باشد به گوش وصل می شود.
 نسبت به سمعک های داخل گوش قوی ترند و صدای بلندتری دارند.
معمولا دارای ولوم می باشند. یکی از مشکلات مدل پشت گوشی در معرض دید قرار گرفتن آنهاست که با ساخته شدن مدل کوچکتر و جدیدتر این مشکل نیز تا حد زیادی برطرف گردیده است.

 

انواع سمعک های پشت گوشی

- سمعک های کوچک پشت گوشی min BTE

سمعک های کوچک پشت گوشی

- استاندارد

- پشت گوشی قوی و خیلی قوی

سمعک های پشت گوشی خیلی قوی

 

- رسیور داخل کانال

سمعک رسیور داخل کانال

2. سمعک هایی که در داخل گوش قرار می گیرند.

در سمعک های داخل گوشی کلیه ی قطعات در داخل قالبی درون صدفه یا مجرای گوشی قرار می گیرد. معمولا این مدل بسته به اندازه های آن برای کم شنوایی های ملایم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

انواع سمعک داخل گوشی

درون صدفه یا (ITE)(In the ear)

سمعک های درون صدف

داخل کانال یا(ITC)(In the canal)

سمعک داخل کانال

کاملا داخل کانال (CIC)(Completely in the canal)

سمعک داخل کانال

 کاملا نامرئی


3. سمعک هایی که به صورت جیبی عرضه می شوند.

این نوع سمعک برای کم شنوایی متوسط تا عمیق مورد استفاده قرار می گیرد. در این مدل میکروفون و قطعات الکتریکی درون محفظه ای نصب شده که در داخل جیب قرار می گیرد و رسیور آن توسط سیمی به سمعک وصل می شود و به وسیله قالب داخل گوشی قرار می گیرد.

 

سمعک جیبی


4. سمعک هایی که به صورت یک عینک می باشند.
این نوع سمعک برای کم شنوایی ملایم تا متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. تمام قطعات الکتریکی این سمعک در داخل دسته عینک ها جاسازی می شود.

 

سمعک عینکی

 5. سمعک های استخوانی.

 

انواع سمعک ها

سمعک های موجود در بازار به گروه های مختلفی تقسیم می شود که عبارتند از:
1. انواع سمعک ها در نحوه ی تکنولوژی بکار برده شده در آن ها
همانطور که در جریان هستید معمولاً سمعک ها را بر اساس نوع مدارهای موجود در آن ها تقسیم بندی می کنند.
با توجه به توسعه ی تکنولوژی سمعک ها به سمت دو گروه دیجیتال و هوشمند دیجیتال میل پیدا کرده اند.

دسته بندی سمعک ها از نطر تکنولوژی خود به زیر مجموعه هایی تقسیم می شوند که عبارتند از:


* آنالوگ

سمعک های آنالوگ در بین انواع دیگر از سادگی خاصی برخوردار است و در واقع از ساده ترین نوع سمعک ها می باشد.
مانند دیگر سمعک ها صداهای محیط را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند ولی با این تفاوت که در مرحله بعد این سیگنال ها را به آمپلی فایر می فرستد.
بر خلاف سادگیشان دارای دکمه تنظیم صدا بوده و همچنین این قابلیت را دارد که صداها را زیر و یا بم کند ولی شما تنها می توانید در این نوع سمعک ها یک برنامه را تنظیم نمایید.


* قابل برنامه ریزی

این سمعک ها کمی پیشرفته تر از سمعک های آنالوگ است.
 بر خلاف سمعک های آنالوگ و همانطور که از اسم آن پیدا است می توان بیش ازیک برنامه را تنظیم نمود و همین علت باعث شده که قیمت گران تری داشته باشد.


* دیجیتالی

 توسط کامپیوتر برنامه ریزی می شوند.
دارای یک بخش دیگر به نام مدارهای پردازشی است.
مدارهای پردازشی داخل آن دارای تعدادی باند و کانال می باشد که با هم رابطه ی مستقیم دارند به طوری که هر چه پردازش ها یا مدارهای پردازشی پیشرفته تر باشد، باندها و کانال های موجود در این مدل هم بیشتر خواهد بود.
یکی از مزیت هایی که این سمعک نسبت به بقیه سمعک ها دارد، قابلیت تنطیم آن توسط دکتر متخصص است به طوری که رضایت فرد کم شنوا را در پی خواهد داشت.سمعک دیجیتالی

 

* هوشمند

یک درجه از سمعک های دیجیتال بهتر و پیشرفته تر است.
می تواند قابلیت های خود را با محیط اطرافش منطبق کند.
به این مدل، سمعک های هوشمند دیجیتال نیز می گویند چرا که خود یک نوع سمعک دیجیتال است.
در اینجا این سؤال هم برای بعضی از افراد پیش می آید که سمعک های دیجیتال بهتر است یا هوشمند؟ باید به افرادی که این سؤال را می پرسند گفت که این سوال از اساس دچار مشکل است چرا که سمعک های هوشمند خود یک مدل از دیجیتال پیشرفته محسوب می شود.

این سمعک دارای امکانی است که او را نسبت به سمعک های دیجیتالی برتر می کند و این امکانات عبارتند از:
* این سمعک ها دارای ردیاب سیگنالی می باشند به طوری می توانند فرد گوینده را در محیط جستجو نمایند و همچنین صدای او را به خوبی هر چه تمام تر تقویت نماید.
* می توانند صداهای مزاحم محیط را از بین ببرند.
* قابلیت تنظیم با کامپیوتر را دارد و همچنین دارای باندها و کانال های مختلفی می باشد.
در حالت کلی و با توجه به این امکانات، خریداران این سمعک، از آن بسیار راضی هستند.

 

* بلوتوث دار

در آخر به مدرن ترین و پیشرفته ترین تکنولوژی در ساخت این سمعک ها می رسیم که با نام سمعک های بلوتوث دار و همچنین وایرلس در بازار عرضه شده اند.

این مدل قابلیت آن را دارند که همانند یک گوش طبیعی عمل کنند و همچنین می توانند هم زمان ارتباط بین دو گوشی سمعک را برقرار کنند و این بدین معنا است که ارتباط بین دو گوشی سمعک را برقرار می کنند که صدا به بهترین نحو به مغز فرد کم شنوا برسد.

علاوه بر برقراری ارتباط بین دو گوشی سمعک، این مدل قادر است که به تلفن های همراه و حتی تلویزیون ها متصل شود به طوری که شما می توانید از این روش استفاده کنید و صداها را بشنوید و با تلفن خود مکالمه کنید.


2. انواع سمعک از نظر طرح های ظاهری آن

*  پشت گوشی

از معروف ترین و شناخته شده ترین سمعک ها در سطح دنیا می باشد و کمتر کسی است که این مدل را نشناسد.
همانطور که از اسم آن مشخص است در قسمت پشتی لاله گوش قرار می گیرد و برای تهیه آن باید به قالب آن و همچنین فرم گوش خود دقت کنید.
بسیار ساده بوده و هر گروه سنی از افراد می توانند از آن استفاده نمایند.


* داخل گوشی

درون محفظه و پوسته ای در داخل گوشی قرار می گیرند و از نظر اندازه انواع مختلفی دارند و مناسب برای کم شنوایی های ملایم تا شدید می باشند. از مزایای آن می توان به کیفیت صدای خوب و شفاف، و دید کم آن و از معایب آن می توان به مصرف بالای باطری، و عدم استفاده در بعضی از کم شنوایی ها می توان اشاره کرد.

سمعک داخل گوشی

 

* جیبی

دو بخش دارند که یکی در جیب شما قرار می گیرد که شامل بخش میکروفون و بخش تقویت کننده می باشد و بخش دیگر آن یعنی همان بلندگو که با سیمی به قسمت جیبی وصل شده، در گوش قرار می گیرد.
برای کم شنوایی های ملایم تا شدید مورد استفاده قرار می گیرد. ولی در حال حاضر استفاده از این سمعک ها زیاد مرسوم نمی باشد.


* عینکی

 محتویات یک سمعک را در درون یک عینک قرار می دهند و به راحتی از آن استفاده می کنند.
معمولاً برای افرادی توصیه می شود که سابقه ی بیماری از ناحیه ی گوش را دارند و نمی توانند از سمعک های گوشی استفاده کنند.

سمعک دوگوشی

 

سمعک استخوانی 

سمعک های استخوانی برای بیمارانی طراحی شده که دارای مشکل کم شنوایی انتقالی (عفونت گوش - اختلالات زنجیرۀ استخوانی - انسداد مجرای گوش و ...) و کلیه اختلالات گوش میانی و خارجی که تا شرایط برای عمل جراحی مخصوصاً در کودکان مهیا شود از آن استفاده می شود. گاهی اوقات که مشکلات گوش میانی و اختلالات آن قابل حل نباشد و بیمار مبتلا به صورت دائمی باید از این مدل استفاده کند این سمعک ها بر خلاف انواع مرسوم از طریق ارتعاشات و لرزش جمجمه (انتقال استخوان) صدا را به حلزون و اندام های حسی شنوایی منتقل می کند. بنا به با وسایل انتقال استخوانی و قابل کاشت اشتباه گرفته شود. این مدل به سه شکل عینکی، و تل دار و ADHEAR موجود می باشد. البته سمعک های استخوانی، قابل کاشت را می توان برای افرادی که مشکلاتشان با جراحی و درمان قابل حل نباشد (مخصوصاً جوانان و بزرگسالان) به جای سمعک های استخوانی غیر قابل کاشت استفاده نمود.

 

سمعک استخوانی

 

تفاوت بین سمعک های دو گوشی و تک گوشی

* سمعک های دو گوشی معمولاً توانایی بهتری در جهت یابی صوت ها نسبت به تک گوشی دارند.
* استفاده از مدل دو گوشی برای درک بهتر مفاهیم در محیط های شلوغ بسیار بهتر از نوع تک گوشی است.
* در مورد صدا که معلوم است که مدل دو گوشی بهتر و راحت تر صداها را نسبت به سمعک های تک گوشی می شنوند.
* همیشه وقتی از یک چیزی جفت باشد کیفیت در آن نسبت به تک بهتر است و این مدل از این قاعده مستثنی نیست. سمعک های دو گوشی از کیفیت صدای بهتری نسبت بهی تک گوشی برخودارند.

 

دسته بندی سمعک ها از نظر منبع انرژی و تغذیه

- دارای باطری یکبار مصرف

دراین سمعک ها از باطری های روی – هوا (zinc-air) استفاده می شود و که بعد از اتمام باطری نیاز به تعویض دارند. طول عمر باطری ها بستگی به اندازه و سایز باطری، و تکنولوژی آن ها دارند. هرچه سایز باطری بزرگتر باشد طول عمر آن بیشتر است و هر چه سایز کوچکتر باشد طول عمر آن نیز کمتر می باشد. همچنین هر چه تکنولوژی بالاتر باشد و وسایل جانبی بیشتری داشته باشد مصرف باطری نیز بالاتر خواهد بود و نیاز به تعویض زود هنگام باطری خواهیم بود.

 

- قابل شارژ (شارژی)

با تکنولوژی بالا، و معمولاً هوشمند، که اخیراً توسط شرکت های سمعک به بازار عرضه شده و دیگر نیاز به تعویض باطری ندارند. با استفاده از باطری های قابل شارژ و شارژهای مخصوص، راحتی و آسایش بیشتری را برای بیماران کم شنوا و افراد کم شنوایی که مشکلات بینایی و حرکتی هم دارند به ارمغان آورده است. فقط در دو نوع پشت گوشی و پشت گوشی Ric موجود بوده و دو نوع باطری قابل شارژ روی نقره و یون لیتیوم در این سمعک  ها به کار رفته است که هرکدام ویژگی های خاصی دارند.

 

 سمعک قابل شارژ

 

ضدآب یا مقاوم در برابر آب و گرد و خاک

آب دشمن سمعک هاست رطوبت حمام رفتن استخر و بازی های آبی دستگاه شما را خراب می کند شمع ها را باید در این شرایط از گوش خارج کرد. سوال این است که آیا مدل ضد آب واقعی وجود دارد که در این شرایط از آنها استفاه کرد؟ باید گفت خیر سمعک های ضدآب واقعی وجود ندارد شرکت زیمنس سال 2013 به نام Aquaris به عنوان سمعک ضدآب به بازار عرضه کرد اما عملکرد آن در آب موفقیت آمیز نبود و تولید آن متوقف شد. به تازگی شرکت های تولید کننده به جای سمعک های ضد آب سمعک های مقاوم در برابر آب و رطوبت و گرد و خاک به بازار عرضه کردند که میزان محافظت در برابر شرایط گفته شده مثل(آب و رطوبت و ..) با عنوان IP (Ingress protection) درجه بندی شده است.

 

 اجزای انواع سمعک

 

اجزای سمعک

 

اجزای سمعک های جیبی

Battery door:درب باطری
Microphone:میکروفن
Volum control:ولوم
Earphone wire:سیم گوشی (رسیور)
Off-خاموش
T-Telecoilتله کویل :
M-microphon روشن:

 

اجزای سمعک عینکی- استخوانی

 

اجزای سمعک های عینکی-استخوانی

1-    میکروفون
2-    سوئیچ روشن و خاموش
3-    ولوم کنترل
4-    مدار دیجیتال
5-    بست انعطاف پذیر
6-    ارتعاش دهنده (ویبراتور)

 

 

اجزا سمعک داخل گوشی

 

اجزای سمعک های داخل گوشی

1-    میکروفن
2-    آمپلی فایر
3-    رسیور
4-    درب باطری
5-    ونت(لوله تهویه)
6-    پین

 

اجزای سمعک داخل گوشی

 

اجزاء سمعک های پشت گوشی ric

1-    میکروفون
2-    آمپلی فایر
3-    رسیور
4-    باطری
5-    ولوم کنترل

 

اجزای سمعک های پشت گوشی

 

اجزاء سمعکهای پشت گوشی

1-    رسیورreciver
2-    میکروفونmicrophon
3-    تقویت کنندهamplifire
4-    دکمه تغییر برنامهprogram
5-    درب باطریbattery batch
6-    ولوم کنترل Volum control

 

نکاتی در مورد دسته بندی سمعک ها

- قیمت سمعکها بر اساس تکنولوژی تعیین می شوند به این معنی که سمعکهای آنالوگ ارزانترین، و هوشمند و ایرلس گرانترین آنها می باشد.
- سمعک ها با شکل ظاهری خاص خود، دارای تکنولوژی های مختلفی می باشند مثلا ما سمعک پشت گوشی دیجیتال، هوشمند و یا هوشمند و ایرلس داریم و یا داخل گوشی دیجیتال، هوشمند و یا هوشمند وایرلس موجود می باشد که از نظر قیمتی با هم تفاوت دارند
- باید توجه داشت که سمعک های عینکی وجیبی و استخوانی از نظر تکنولوژی محدودتر می باشند و ممکن است انواع مختلف از تکنولوژی آن موجود نباشد.
- دسته بندی سمعک ها از نظر منبع انرژی و تغذیه
- سمعک های دارای باطری یکبار مصرف

دراین سمعک ها از باطری های روی – هوا  (zinc, air) استفاده می شود و که بعد از اتمام باطری نیاز به تعویض دارند . طول عمر باطری ها بستگی به اندازه و سایز باطری ، و تکنولوژی سمعکها دارند . هرچه سایز باطری بزرگتر باشد طول عمر آن بیشتر است و هر چه سایز کوچکتر باشد طول عمر آن نیز کمتر می باشد . همچنین هر چه تکنولوژی سمعک بالاتر باشد و وسایل جانبی بیشتری داشته باشد مصرف باطری نیز بالاتر خواهد بود و نیاز به تعویض زود هنگام باطری خواهیم بود.

فناوری‌های که در سمعک‌ها به‌کاررفته‌اند به دودسته تقسیم می شوند.

-    فناوری‌های پایه که در همه سمعک ‌های دیجیتال اولیه و در بعضی از سمعک‌های پیشرفته وجود دارند.
-    فناوری‌های پیشرفته که در سمعک های دیجیتال پیشرفته (هوشمند) مورداستفاده قرار می گیرند.


فن آوری های پایه

- استفاده از میکروفون های جهت دار
در این نوع سیستم ها تقویت صداهایی که در جلوی فرد هست بیشتر از صداهای اطراف او می باشد. در این نوع سمعک‌ها صداها و نویزر در پشت سر و اطراف مسدود شده  و کاهش پیدا می کند. این سیستم به بالا رفتن درک گفتار در نویز پس‌زمینه کمک بیشتری می کند به‌طورکلی وجود این سیستم باعث بالا رفتن رضایت مندی در کاربران کم شنوا شده است.

- کاهش نویز به‌صورت دیجیتال
سیستمهای کاهش نویز دیجیتال، سیگنال‌ها را تجزیه‌وتحلیل می کنند مشخص کنند که حاوی نویز ناخواسته است یا خیر. و اگر این نویزها ناخواسته را شناسایی کنند این سیستم سطح صدا را کاهش می دهد. این ویژگی باعث می شود صدای پس‌زمینه یا محیط کمتر آزاد دهنده باشد.

- کاهش صدای ضربه
این سیستم هرگونه صدای بلند و گذرا (مثل صدای سوئیچ و تایپ کردن ...) را تشخیص و بلافاصله نرم می-کند.

- کاهش صدای باد
همان‌طور که از نام آن مشخص است این سیستم در جهت کاهش صدای باد فعال می شود. مخصوصاً برای کسانی که دارای فعالیت های شغلی ورزشی و سرگرمی در محیط خارج از خانه هستند و ممکن است در طول روز با باد مواجهه شوند کاربرد زیادی دارد. از طریق میکروفون های سمعک نویز باد تشخیص داده‌شده و تقویت آن کاهش پیدا می کند.

- سیستمهای مدیریت بازخورد (ضد سوت)
این سیستم سوت زدن را کاهش داده و با آن مقابله می کنند. در سمعک های دیجیتال پایه و معمولی، فعالیت این سیستم باعث کاهش صدای کل سمعک می شود اما در مدل های دیجیتال پیشرفت (هوشمند) فقط سوت سمعک را کاهش می دهد و بر روی تقویت صدا اثرگذار نمی باشد.

- استفاده از سیستم تله کویل
صوت به صوت امواج الکترومغناطیسی در مکان هایی که مجهز به سیستم های لوپ، و تله کویل هستند، باعث می شود صدا واضح تر و بدون نویز کمتر به گوش کاربر برسد. در این روش میکروفون حذف‌شده و صدا مستقیماً به پردازنده می رسد و این احتمال سوت زدن را نیز کاهش می دهد و باعث افزایش نسبت گفتار به نویز می شود.

- سازگاری با سیستم (Freq modulation) Fm
یکی دیگر از ویژگی های وایرلس سمعک های دیجیتال (علاوه بر تله کویل) پایه استفاده از مدولاسیون فرکانس است که می تواند صداها را مستقیماً به سمعک برساند. در این روش میکروفون حذف‌شده و سوت کاهش پیداکرده و صدا از طریق fm واضح‌تر و با نویز کمتر به گوش کاربر می رسد.

- سیستم ثبت اطلاعات و داده ها
به متخصصین شنوایی کمک می کند با استفاده از این سیستم، و آگاهی پیدا کردن از شرایط محیطی کاربر، بهترین تنظیم را برای کاربران سمعک انجام دهد. این سیستم به ما نشان می دهد که کاربر در طول استفاده از سمعک بیشتر در چه محیط هایی تردد داشته است. (محیط های ساکت، شلوغ و نویزی و ... )فن آوری های پیش رفته در سمعک ها

با افزایش سطح فناوری و تکنولوژی، سمعک های دیجیتال پیشرفته عملکردشان هوشمندتر، و به‌صورت اتوماتیک در محیط های مختلف شنوایی از خود واکنش داده و بهترین حالت شنوایی را در شرایط مختلف محیطی در اختیار کاربران قرار می دهد. همچنین با استفاده از سیستم های ارتباطی در این نوع قابلیت شخصی‌سازی بیشتری پیداکرده‌اند. ویژگی ها و سیستم‌های به‌کاررفته در این گونه آن ها عبارت‌اند از :

- سیستم پیشرفته پردازش صدا و پاسخ فرکانس
زمانی که صدا که مجموعه ای از فرکانس ها است به سمعک می رسد سمعک با توجه به کانال هایی که دارد صداها را به باندهای فرکانس مجزا تقسیم بندی می کند و با توجه به شکل و نوع کم شنوایی، این باندهای فرکانس را به‌صورت اختصاصی پردازش و تقویت می کند اگر فردی در فرکانس های بالا کم شنوایی دارد بیشتر فرکانس های بالا را تقویت می کند و تقویت بسیار کمتری در فرکانس های پایین انجام می دهد و این باعث افزایش کیفیت صدا برای مددجویی کم شنوا می شود. هر چه کانال های سمعک بیشتر باشد پاسخ فرکانس و تقویت اختصاصی فرکانس ها بیشتر می شود.

- قابلیت سازش با بلوتوث
ویژگی های بی سیم، سمعک‌های جدید را قادر می سازد که به گوشی های همراه و وسایل صوتی و تصویری که دارای بلوتوث هستند متصل شوند اتصال مستقیم، از طریق بلوتوث باعث افزایش نسبت (s/n) سیگنال به نویز شده و صدا را مستقیماً و به‌صورت مستقیم به سمعک ها و گوش کاربر می رساند.

- برنامه و اپلیکیشنها
سمعک ها هوشمند با استفاده از برنامه و اپلیکیشنها مخصوص خود قابلیت تنظیم و شخصی‌سازی بالایی برای کاربر پیدا می کند و کاربر می تواند با استفاده از این برنامه ها مصرف باطری و یا تماس های مستقیم تلفنی و استفاده از وسایل بلوتوث دارد دیگر در خانه را مدیریت کند برخی از اپلیکیشنها نیز قابلیت تبدیل گفتار به متن را دارند و با استفاده از گزینه های انتخابی بهترین استفاده و بهره را از سمعک ها داشته باشند.

- باطری های قابل شارژ
با توجه به مسائل زیست محیطی و آلودگی باطری ها برای محیط زیست و همچنین راحتی در آسایش کاربران برای تعویض باطری و جلوگیری از دست‌کاری توسط کاربر. از این تکنولوژی در مدل های پیشرفته و جدید استفاده‌شده است.


- استفاده از برنامه های مدیریت وزوز
پیشرفته ترین سمعک ها دارای برنامه های مدیریت وزوز گوش هستند که متخصصین شنوایی با برنامه ریزی و ایجاد صداهای پوشش دهند، وزوز در گوش کاربر، به کاهش وزوز در بیماران کمک می نمایند.

- پردازش در گوش (ارتباط دو سمعک باهم)
ارتباط دو سمعک باهم و هم‌زمان رسیدن صدا به دو گوش باعث بالا رفتن قابلیت جهت یابی صدا توسط کاربر شده و به‌نوعی عملکرد هم‌زمانی دوگوشی را که در افراد طبیعی وجود دارد برای فرد دچار کاهش شنوایی ابعاد می کند و این باعث بالا رفتن کیفیت صدا و پردازش بهتر آن می گردد.

 

آینده سمعک ها:

بسیاری از شرکت‌ها و محققین در تلاشند که:
-سمعک های داخل گوشی تولید کنند که مصرف باطری آن ها پایین بوده و یا به جای استفاده از باطری‌های  یک بار مصرف، تکنولوژی شارژ مجدد دارد در این مدل ها به کار ببرند که تا به حال امکان پذیر نبوده است.   


-سمعک های شارژی با باطری های قابل شارژی تولید کنند که با صرف زمان کمتر شارژ شوند و مدت زمان بیشتری شارژ را در خود نگه دارند.


-سمعک های داخل گوشی بسیار کوچک تولید کنند که دارای سیستم وایرلس و بلوتوث نیز باشند.


-سمعک هایی تولید کنند که دارای هوشمندی در برنامه های اتوماتیک بیشتر، و قابلیت یادگیری محیطی به صورت هوشمند را دارا باشند.


-اتصال سریع و آسان و مستقیم به گوشی‌های هوشمند اندروید و ios.


-مقاوم کردن هر چه بیشتر از سمعک ها در مقابل آب و رطوبت.


-استفاده از تقویت خطی و اشباعی صدا توأماً با هم برای اطلاع یافتن کاربر از جزئیات محیط صوتی.


-ایجاد قابلیت تنظیم سمعک ها از راه دور.

 

سوالات متداول در مورد سمعک ها


-چرا مصرف باتری سمعک های داخل گوشی بالاست؟
به دلیل اینکه سمعک های داخل گوشی و باطری های آن کوچک ساخته می‌شود و ظرفیت باطری ها کم شده و همچنین با پیشرفت تکنولوژی و اضافه شدن مدارات و امکانات جانبی(مثل بلوتوث و ....) مصرف انرژی درآن ها بالا رفته است.


-فرق بین سمعک های کاملاً داخل گوشی و نامرئی چیست؟(CICو IIC)
IIC یا کاملاً پنهان، دارای قطعات کوچک تری نسبت به CIC یا کاملاً داخل گوشی دارد و این باعث می‌شود کوچک تر به نظر برسد. اما از نظر کیفیت و حجم صدا تفاوتی ندارند.


-آیا سمعک های داخل گوشی گران تر از پشت گوشی است؟
خیر، اندازه سمعک ها در قیمت آن تأثیرگذار نیست. قیمت بستگی به تکنولوژی آن دارد.


-سمعک های داخل گوشی برای کودکان مناسب هستند؟
خیر، به دلیل اینکه کودک در حال رشد است و حجم مجرای گوش دائماً تغییر می کند، نیاز به تغییر پوسته سمعک و قالب گیری های مجدد پیدا می‌کند همچنین حجم مجرای گوش کودکان کم می باشد و این باعث می شود که مدل داخل گوشی نامرئی ساخته نشوند و با توجه به بازیگوشی و تحرک زیاد کودکان، احتمال خراب شدن و گم شدن آن بسیار زیاد می باشد. بنابراین گزینه مناسبی نیست.


-مدل داخل گوشی دیرتر خراب می شوند یا پشت گوشی؟
نمی‌توان در این باره اظهار نظر دقیقی کرد خراب شدن بستگی به نوع نگهداری از آن،(رسیدگی به و تمیز کردن دائمی آن) و طول مدت استفاده از آن در روز می باشد.


-قیمت سمعک های داخل گوشی؟
بسته به تکنولوژی آن بین ۳ تا ۱۵ میلیون می باشد.


-سن پدرم بالای ۷۰ سال است و کم شنوایی دارد. سمعک پشت گوشی مناسب است یا داخل گوشی؟
با توجه به شکل و میزان کم شنوایی، و در نظر گرفتن مهارت های بینایی و دستی، معمولاً مدل پشت گوشی گزینه مناسب تری می باشد.


-آیا مدل پشت گوشی ولوم دستی دارند؟
اکثر سمعک های پشت گوشی دارای ولوم بوده و دارای دکمه دستی تنظیم برنامه نیز می باشند.


-میزان مصرف باطری مدل پشت گوشی چقدر است؟
بسته به تکنولوژی، میزان استفاده در طول روز، حجم صدای سمعک و اندازه باطری ها بین ۵ تا ۲۰ روز می باشد.


-چه تفاوتی بین سمعک های پشت گوشی و پشت گوشی Ric وجود دارد؟
رسیور یا بلندگوی مدل پشت گوشی داخل سمعک تعبیه شده و سمعک از طریق لوله و قالب به مجرای گوش وصل می‌شود اما در سمعک های Ric، رسیور از سمعک جدا بوده و در داخل مجرای گوش قرار می‌گیرد و این باعث می‌شود اندازه Ric کوچک تر از پشت گوشی شود و از مقبولیت بالاتری در بین جوانان برخوردار است.


-سمعک های پشت گوشی برای چه افرادی مناسب هستند؟
معمولاً برای تمام سنین مناسب بوده و کارآیی آن بالا می باشد.


-مدل جیبی برای چه افرادی مناسب می باشد؟
این مدل برای افراد مسن با کم شنوایی عمیق، که قادر به استفاده از سمعک های پشت گوشی نیستند مناسب می باشد.


-سمعک پدر من از نوع جیبی است و زود خش خش می کند علت چیست؟
در جیبی رسیور از طریق سیم به سمعک وصل شده و توسط قالب به گوش بیمار متصل می گردد و چون بر روی لباس مددجو قرار می گیرد و با حرکت بدن، لباس و سیم رسیور احساس صدای اضافی برای مددجو ایجاد می‌کند.


-جیبی نسبت به پشت گوشی چه مزایایی دارد؟
سمعک های جیبی قوی تر بوده و به دلیل بزرگ بودن استفاده از آن برای افراد مسن راحت تر می باشد و مصرف باطری آنها نیز کمتر از پشت گوشی است.


-سمعک های استخوانی برای چه افرادی مناسب است؟
برای مددجویانی که به دلیل عفونت گوش یا به علت نقص های ژنتیکی و مادرزادی در ساختار گوش خارجی میانی نمی‌توانند از سمعک های مرسوم استفاده نمایند مناسب می باشد.


-چرا قیمت سمعک های استخوانی بالاست؟
به دلیل تولید کم و تکنولوژی منحصر به فردی که دارند نسبت به سمعک های مرسوم ممکن است گران تر باشند.

-چند نوع سمعک استخوانی داریم؟
تل دار استخوانی- عینکی استخوانی AD Hear یا چسبی استخوانی.


-آیا سمعک های عینکی دارای سیستم وایرلس هستند و به وسایل ارتباطی مختلف وصل می شوند؟
بله سمعک های جدید عینکی، دارای بلوتوث بوده و قابلیت وصل شدن به وسایل ارتباطی و جانبی را دارا  می باشد.


-استفاده از سمعک های عینکی تک گوشی بهتر است یا دو گوشی؟
دوگوشی مناسب تر می باشد به دلیل اینکه شنوایی فرآیندی است دوگوش، و وقتی صدا به گوش همزمان می رسد قابلیت درک و جهت یابی صدا آسان‌تر می‌شود.

 

جهت اطلاع از قیمت انواع مختلف سمعک چه از نظر برند و چه از نظر تکنولوژی می توانید به بخش قیمت سمعک مراجعه نمایید.

 

انواع سمعک

سمعک استخوانی

آنچه می خوانید  -کم شنوایی انتقالی -چه افرادی برای تکنولوژی انتقال استخوانی کاندید هستند -گزینه های موجود...
بیشتر بخوانید

سمعک نامرئی

آنچه می خوانید  -سمعک نامرئی چیست ؟-سمعکهای نامرئی برای چه افرادی مناسب نیستند ؟-آیا هزینه این سمعکها نسبت...
بیشتر بخوانید

سمعک هوشمند

آنچه می خوانید  -سمعک هوشمند-تعاریف سمعک هوشمند -چرا سمعک هوشمند ؟-آیا سمعک هوشمند برای تمامی افراد با کم...
بیشتر بخوانید

سمعک های شارژی

آنچه می خوانید  -مقدمه-سمعک شارژی چیست ؟-چرا سمعکهای شارژی مورد مقبولیت قرار گرفته اند ؟-سمعکهای شارژی برای...
بیشتر بخوانید

سمعک داخل گوشی

آنچه می خوانید -سمعک داخل گوشی و انواع آن -این سمعکها برای چه افرادی مناسب می باشد ؟ -افزایش عمر سمعکها با...
بیشتر بخوانید

سمعک پشت گوشی

آنچه می خوانید -سمعک پشت گوشی چیست ؟-اجزاء سمعکهای پشت گوشی -انواع لوله ها و قالب -اجزاء دیگر از سمعکهای پشت...
بیشتر بخوانید

سمعک پشت گوشی Ric

آنچه می خوانید -مقدمه -چه فرقی بین سمعکهای RIC وRITE وجود دارد ؟-چه شرکتهایی سازنده این سمعک ها می باشند ؟-قیمت...
بیشتر بخوانید

سمعکهای جیبی

آنچه می خوانید -مقدمه -اجزاء سمعکهای جیبی -مزایای سمعکهای جیبی -معایب سمعکهای جیبی -انواع سمعکهای...
بیشتر بخوانید

سوالات متداول


جالب است بدانید قیمت سمعک های نامرئی تفاوت زیاد با سمعک های دیگه مانند سمعک پشت گوشی ندارد. و عاملی که بر قیمت سمعک تاثیر گذار تکنولوژی به کار رفته در آنهاست نه مدل سمعک که پشت گوشی باشد یا نامرئی. یعنی اگر تکنولوژی به کار رفته در هر دو سمعک متفاوت نباشند در نتیجه قیمت آنها یکی است اگر از یک برند باشند.

 

بستگی به سایز و شکل مجرای گوش دارد به طوریکه اگر مجرای گوش بزرگ باشد سمعک های نامرئی کاملا مخفی هستند و قابل دیده شدن نیستند از این رو بین بیماران کم شنوایی از محبوب ترین سمعک های محسوب می شود. اما اگر سایز مجرای گوش کوچک باشد امکان دارد سمعک کمی قابل دیدن باشد. 

 

سمعک های آنالوگ جز اولین سمعک ها می باشند و کیفیت صدای بسیار  پایین و قدرت کمی دارند و تولید آن متوقف شده است. اما با پیشرفت تکنولوژی در سال ۲۱۰۶ سمعک های هوشمند وایرلس دار تولید شد که بالاترین کیفیت صدا را دارد.  

قیمت سمعک به عوامل مختلفی بستگی دارد، یکی از مهم ترین عوامل در تعیین قیمت سمعک برند سمعک است. تکنولوژی سمعک، میزان و نوع کم شنوایی، سن فرد کم شنوا و استفاده از یک یا دو سمعک از عوامل دیگری است که بر قیمت سمعک تاثیرگذار است. 

 

امتیاز دهید :